Právě si prohlížíte Thajsko se stane první zemí v jihovýchodní Asii, která legalizuje manželství stejnopohlavních párů

V úterý 24.9. podepsal thajský král návrh zákona legalizujícího homosexuální manželství. Příprava tohoto zákona a boj o jeho schválení trval přes 10 let. Zákon vejde v platnost 120 dnů od zveřejnění v Royal Gazette, tedy 22. ledna příštího roku, informovala BBC.

Král Mahá Vatčirálongkón
zdroj: Wikipedia

Král Mahá Vatčirálongkón podepsal zákon, který dává homosexuálním manželstvím stejná práva jako těm heterosexuálním. Tedy právo na adopci dětí, na informování o zdravotním stavu a dědické právo. Zákon nahrazuje pojmy jako „muž“ a „žena“, „manžel“ a „manželka“ za více genderově neutrální – „osoba“, „choť“.

„Thajsko učinilo historický krok k tomu, aby se stalo první zemí v jihovýchodní Asii, která legalizuje manželství pro LGBTI páry. Tento přelomový okamžik je odměnou za neúnavnou práci aktivistů, organizací občanské společnosti a zákonodárců, kteří za toto vítězství bojovali,“ uvedl Chanatip Tatiyakaroonwong, výzkumný pracovník Amnesty International v Thajsku.

Dlouhý boj aktivistů

Pozvánka na Bangkok Pride festival 2024
zdroj: ANN

Aktivisté se o prosazení manželství pro všechny snažili více než 10 let. Symbolem tohoto boje je každoroční bangkocký Pride Parade, který se konal i letos v červnu. Problém byl v konzervativních názorech společnosti i vlády. Velký pokrok znamenalo odsouhlasení návrhu zákona v obou komorách parlamentu 18.6., kdy pouze 4 členové ze 152 přítomných byli proti a 18 se zdrželo hlasování. Pak už stačil jen králův podpis, aby mohla započít cesta k jeho realizování.

Premiér Paetongtarn Shinawatra k úspěchu pogratuloval na sociální síti X: „Congratulations to everyone’s love (Gratuluji všem k jejich lásce).“ A ke svému příspěvku přidal hashtag #LoveWins (Láska vítězí).

Prvenství a triumf

Thajsko se podepsáním zákona zapsalo do dějin jako první stát povolující manželství stejnopohlavních párů v jihovýchodní Asii a třetí v celé Asii. Předběhl ho Tchaj-wan, který toho dosáhl v roce 2019, a Nepál, kde se členové LGBTQ+ komunity dočkali minulý rok.

„Je to triumf rovnosti a lidské důstojnosti,“ řekla BBC thajská aktivistka a spoluzakladatelka Bangkok Pride movement Ann Chumaporn, „dnes si můžeme nejen zapsat svá jména do oddacích listů, ale píšeme také stránku historie… která nám říká, že láska nikdy nebyla podmíněna tím, kým jsme se narodili.“ Ann plánuje uspořádat hromadnou svatbu pro více než 1 000 homosexuálních párů, hned jak bude zákon platný, tedy 22. ledna 2025.

A jak to vypadá jinde v Asii? A v ČR?

V Indii bylo v roce 2019 rozhodnuto o ustanovení komise, která rozhodne o dalších zákonných právech pro páry stejného pohlaví. V Singapuru byl v roce 2022 zrušen zákon zakazující sex mezi dvěma muži, ale také změněna ústava tak, aby zabránila soudům zpochybnit definici manželství jako svazku mezi mužem a ženou.

Už od příštího roku budou moci homosexuální páry uzavírat partnerství podobné manželství i v Česku. Novelu zákona podepsal prezident Petr Pavel 29.4. letošního roku. V partnerství budou platit stejná práva jako v heterosexuálním manželství až na adopci, která zůstává pro stejnopohlavní páry nedosažitelná, a na komplikované přiosvojení (osvojení biologického potomka partnera). Stále je to velký krok kupředu a mnoho poslanců včetně Olgy Richterové (Piráti) a Josefa Bernarda (STAN) zůstává optimistickými co se týče budoucího vývoje, ačkoli se shodují, že je to jen první krok na dlouhé cestě k rovnoprávnosti. „Je vyhraná pouze bitva, nikoliv válka, musíme do Senátu přesvědčit kolegy,“ komentoval Bernard.

Markéta Šmídová

Jmenuju se Markét a chodím na Církevním gymnáziu v Plzni. Píšu ráda o politice a právech, protože na právnické fakultě bych také chtěla studovat. Baví mě hudba, knížky a klasické filmy a seriály (hlavně zahraniční).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..