Od 7. července láká tato žhavá novinka do kina nejen fanoušky Marvelu. Od akčního pokračování režiséra Taiky Waititiho, který má na svědomí i předchozí film Ragnarok, se očekávalo od vydání traileru mnoho a první recenze naznačují, že očekávání úplně naplněna nebyla. Chris Hemsworth už počtvrté jako Thor a snad neprozradím moc, když zmíním novou Mighty Thor, tedy Jane Foster, kterou jsme mohli spatřit a obdivovat v traileru. Film je sprškou vtipů, akce, nových postav a je taky plný zábavy.

Někdy šílené nápady režiséra spojené s geniálním kameramanem Barrym Bazem Idoinem tvoří na plátně neskutečnou podívanou a diváci si užijí jeden z nejbarevnějších filmů vůbec. Velkolepé záběry Olympu, vesmíru či jen obyčejné bojové scény jsou bezvadně provedené a dokázaly mě vtáhnout do děje a velkoleposti všech momentů filmu. Černobílá část, která mě překvapila už v traileru, byla perfektně zapadajícím dílem skládačky a až paradoxně to film oživilo. Oproti barevným a výživným záběrům se najednou člověk potýkal s tmou a opravdu cítil z plátna podivnou a až strašidelnou atmosféru.

Kde je starý Thor?

Taika Waititi má svůj osobitý styl a dává ho ve filmech opravdu hodně najevo. Thor: Ragnarok nebo Králíček Jojo jsou zářným příkladem. I tato novinka je zrcadlem Waititiho a to nemusí mnoha lidem sedět. Spousta fanoušků Marvelu stále stojí za tím starým, snad shakespearovským, Thorem a to je jeden z mnoha důvodů, proč se nový Thor nezalíbil. Je pochopitelné, že obzvláště mladší diváky nezaujali Thorovi nejbližší přátelé z prvních dílů, ale i mě dost vytočilo, když ve filmu ani nebyli nazváni jménem. Z postavy Thora se po Ragnaroku stal hrdina, který hází vtípky a hlášky. Z hrdiny, který se chová jako syn Odina, se až bizarně stala jen vtipná postavička v lesklém kostýmu.

Thor přišel o všechny? Vtipné

Co mi na filmu opravdu přijde až nevhodné, je, jak byla ve filmu zpracována vážná témata. Rakovina, ztráta skoro všech blízkých, Thanos, s tím vším se film potýká. Tohle všechno se děje a Thor: Love and Thunder je stále lehkou komedií. Neočekávala jsem srdceryvnou scénu, kdy mi sklouzne z oka slzička, ale ve filmu se nenašla ani jedna scéna, která by ukázala, jak to Thora všechno dohnalo. Film je sice plný vtípků na úkor těchto témat, ale emociálně je úplně plochý. Snad po každém aspoň trochu dojemném a vážném momentu přichází vtip, který celou situaci shodí.

Ale soundtrack sedl

Michael Giacchino proslul již mnoha povedenými kousky, nejen v MCU. I nyní se mu povedlo vystihnout situaci a hudba, které dal vzniknout, ke scénám opravdu patřila. Stejně tak do filmu padly pecky jako Welcome To The Jungle nebo Sweet Chil O‘ Mine, kterou jsme slyšeli v traileru. Stejně jako Immigrant Song v Ragnaroku, tyhle píšničky k postavě Thora sedí. Opravdu jsem ocenila vsuvku o partnerském životě Thora a Jane, která v rychlém sledu ukázala, co se dělo mimo plátno. A samozřejmě cením výběr skladby, která hrála v pozadí – tedy Our Last Summer.

Gorr kat bohů

Gorr, jehož příběhem film začíná, je z pohledu diváka snad dokonalý záporák. Na začátku nás jeho příběh vtáhne do děje a velice jasně osvětlí důvod, proč se stal zápornou postavou. Jeho důvody člověk chápe a rozumí jim. Christian Bale si hraní postavy doslova užívá a je pro ni jako stvořený. A byl by perfektním záporákem, snad jen kdyby jeho repliky nebyly opět shazovány waikikiovskými vtípky. Postavu Gorra, netvora ovládaného Nekromečem, to snad až znemožňuje.

To klasické Thorovo dobrodružství

I přes všechny nedokonalosti čerstvé marvelovky jde stále o film plný napětí, humoru, akce a romantiky. Dva Thorové na plátně jsou něco, o čem jsme si mohli nechat jen zdát (po Temném světě) a nyní vidíme opět naši dvojici pospolu a v novém lesklém a komiksově přesnějším obleku. Film plný barevných, velkolepých a výživných scén a záběrů sice nenaplnil fanouškovská očekávání, ale stále v kině zažijete spoustu zábavy a nadšení. Strážci Galaxie se na plátně bohužel objeví jen na chvíli a prohodí jen pár slov, ale jsou příjemným oživením toho klasického Thorova dobrodružství. A i když jsme dostali podobné dobrodružství už počtvrté, myslím, že je hodnotným přídavkem do Marvel Cinematic Universe.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..