Právě si prohlížíte Tip na výstavu: Queer před sametem
Výstava Queer před Sametem, zdroj: Facebook Prague Pride

Nevíte jak se kulturně vyřádit v Praze? Zajděte se podívat na výstavu do LGBT+ komunitního centra s názvem Queer před sametem: Život queer lidí před rokem 1989.

Komunitní centrum se nachází jen kousek od Staroměstského náměstí nebo zastávky metra Můstek na adrese Železná 492/18, Praha 1. Výstavu najdete v sále s poměrně dobře vybavenou knihovnou, ve které najdete nejen beletrii, ale i literaturu faktu. Komunitní centrum je otevřené každý čtvrtek od 15 do 21 hodin. Výstava je zpřístupněna v této době. Různorodý program je zde ale celý týden.

Cílem projektu je osvětlit, jak se queer lidem žilo před rokem 1989 a kam jsme se posunuli. Právě proto se Komunitní centrum spojilo se Společností pro queer paměť, která zapůjčila svou expozici zhotovenou historikem a bývalým jednatelem Janem Seidlem.

Snad nejzajímavějším aspektem celé výstavy je její aktuálnost, přestože některé informace se týkají již první poloviny dvacátého století. Je až zarážející si všimnout, že problémy týkající se rovnoprávnosti a celkově života queer lidí se řešily už před sto lety v obdobné podobě, v jaké se řeší nyní, a stejně jako tehdy se apeluje i na zákonodárce.

Výstavu zahájil 16. listopadu vernisáží stávající jednatel Společnosti pro queer paměť a historik umění Ladislav Jackson. Ve své řeči přivítal hosty, poděkoval Komunitnímu centru a představil výstavu koncipovanou jako sondy do různých historických událostí týkajících se české queer historie nebo životů queer lidí v průřezu dvacátým stoletím. Své přivítání zakončil slovy historičky Anny Hájkové: „Lidé bez dějin jsou prach.“

Radostné bylo vidět mnoho mladších lidí, jak se zájmem studují vystavené materiály a mísí se s staršími generacemi. Pokud byste se také rádi stali takovými návštěvníky, výstava potrvá do 12.prosince a mezitím se můžete zapojit do bohatého programu, který centrum nabízí. A pokud se o queer historii zajímáte více, můžete se podívat na instagram Společnosti pro queer paměť.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..