Právě si prohlížíte TOP 15 vánočních filmů

Vánoční období už je téměř u konce a většina lidí už je k smrti přejedená sladkým cukrovím a obecně nezdravým, tučným jídlem. Mnozí se jistě dokonce těší zpátky do běžného života a o nějakých Vánocích nechtějí zase celý rok ani slyšet. Přesto se jistě ještě najdou tací, kteří se rozhodli poslední jakž takž vánoční dny využít k nakoukání všech možných vánočních titulů, ke kterým se dosud nedostali a po zbytek roku by to prostě nebylo ono. Právě pro ně je především dělaná tahle topka.

15. Santa Claus

Rok vydání: 1994
Žánr: rodinná fantasy komedie
Režisér: John Pasquin
Herec v hlavní roli: Tim Allen

Santa Claus je na jednu stranu film, který skrze různé digitální triky docela hodně zestárl, ale i tak pořád funguje, předává takový hřejivý vánoční pocit a rozhodně patří ke klasikám. Scott Calvin má desetiletého syna Charlieho a spoustu životních trablí. Jeho stereotypní život se však obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy z jeho střechy spadne polekaný Santa Claus. Ten se následně rozplyne, zůstane po něm jen jeho spřežení a obleček. Také však kartička, které nařizuje, aby si její nálezce oblékl Santovy šaty a roznesl dárky místo něj. A protože s kartičkou se nehandrkuje, Scott se do nich nasouká a spolu se svým synem přání vyhoví. Ty je však následně odnesou na severní pól do Santova tajného sídla. Stát se na jednu noc Santa Clausem totiž nebude jen tak.

14. Karlík a továrna na čokoládu

Rok vydání: 2005
Žánr: rodinný fantasy muzikál
Předloha: Roald Dahl
Režisér: Tim Burton
Herec v hlavní roli: Johnny Depp

Charlie and the Chocholate Factory je na první pohled velice nevšední snímek, který si lidé spojili s Vánocemi, přestože s nimi ve skutečnosti nemá co do činění. Výstřední podivín Willy Wonka (Johnny Depp) po letech znovu otevírá svou továrnu na čokoládu. Do pěti ze svých čokolád prodávaných všude po světe ukryl zlatý kupón, který slouží jako vstupenka na exkurzi po jeho továrně. Tak se stane, že skupinka pěti charakterem zcela rozdílných dětí v doprovodu jednoho ze svých rodičů vstupuje do jeho továrny. Obdivovat tam mohou všemožné podivnosti a především komické skřítky Umpa-lumpy, které Wonkovi zručně asistují ve výrobě čokolády a znepokojují návštěvníky pomocí prapodivných písní a tanečků.

13. Šílená noc

Rok vydání: 2022
Žánr: akční komediální thriller
Režisér: Tommy Wirkola
Herec v hlavní roli: David Harbour

Violent Night vstoupila do kin teprve loni, ale svým originálním tématem a hravým zpracováním je docela možné, že se v následujících letech zapíše na seznam vánočních klasik. David Harbour v ní skvěle ztvárnil životem zdeptaného Santu Clause, kterého už rozvážení dárků dávno nebaví a plánuje s tím seknout. Daleko raději by kupříkladu chlemtal tvrdý alkáč v hospodě. Stejně však nakonec vyráží do akce a při jedné z rozvážek se mimoděk zaplete do loupežného přepadení – lupič na něj zaútočí a on ho po těžkém boji vyhodí z okna. Zločinci se nálezem těla svého kumpána dovtípí, že po domě zřejmě pobíhá ještě nějaký ozbrojený člen ochranky, kterou nestihli zlikvidovat. Tak začíná lov na Santu Clause a ten si rozhodně nenechá nic líbit. Zvlášť když se po domě povaluje tolik užitečných vánočních udělátek.

12. Ukradené Vánoce Tima Burtona

Rok vydání: 1993
Žánr: animovaný loutkový muzikál
Předloha: Tim Burton
Režisér: Henry Selick
Hlas hlavní postavy: Chris Sarandon

Ukradené Vánoce neboli The Nightmare before Christmas je nádherně vypadající disneyovka z 90. let, na které se ještě tolik nezrcadlila nynější touha studia vytřískat z filmů za každou cenu co nejvíc peněz. Ve své podstatě se jedná o křížence mezi stop-motion a tradiční animací. Veškeré postavy byly totiž malé sošky, které museli tvůrci rozpohybovat ručně. Za tímto filmem tedy stojí skutečně excelentní řemeslo a hlavně měsíce dřiny. Za jejím vznikem stojí hlavně Tim Burton, který ji nicméně nemohl režírovat, protože zrovna pracoval na filmu Batman se vrací. Film je plný různých písní s vypiplanými texty, jedná se totiž navíc o muzikál. Vypráví příběh o městečku strašidel jménem Halloween, kterému velí kostlivec Jack Skellington. Ten však trpí existenční krizí a už ho nebaví jen dokola strašit, prahne po změně. Tak se po jednom Halloweenu vydává na pouť lesem a objeví tajemné dveře, které ústí do městečka, kde slaví Vánoce. Tento nápad se Jackovi velice zalíbí a tak se rozhodne, že si uspořádá vlastní Vánoce.

11. Vánoční koleda

Rok vydání: 2009
Žánr: animované drama
Předloha: Charles Dickens
Režisér: Robert Zemeckis
Hlas hlavní postavy: Jim Carrey

A Christmas Carol je poměrně depresivní film, který pojendává o lakomém starci jménem Ebenezer Scrooge, řečený Vydřigroš, který už přes samou práci a šetření peněz zapomněl, že v životě existuje také zábava a radost. Tenhle starý mrzout nenávidí Vánoce víc než cokoli jiného a nemůže snést, když na ně lidi v jeho blízkosti jakkoli upozorňují. Zjeví se mu však duch je zemřelého kamaráda, který ho varuje, že jestli nezmění své chování, bude po smrti pykat. Následně se Ebenezerovi zjeví tři duchové a každý ho zanese na jiná místa a ukáže mu věci, které starce přimějí, aby se zamyslel nad svým přístupem.

10. Grinch

Rok vydání: 2000
Žánr: rodinná fantasy komedie
Předloha: Dr. Seuss
Režisér: Ron Howard
Herec v hlavní roli: Jim Carrey

Grinch v podání Jima Carreyho je dnes už tradiční vánoční snímek, kterému nikdo neupře dobrý smysl pro humor, pěkný příběh a hlavně místo v televizi v tento čas. Jim Carrey si v něm střihnul zeleného chlupatého skřeta, který v mládí utekl z Whovillu, vesničky, kde ve velkém frčí Vánoce. Stalo se tak kvůli šikaně a nešťastné lásce. Grinch od té doby nenávidí Vánoce a mstí se obyvatelů Whovillu různým škozením. Jednou ale dostane chuť to vzít ve velkém – ukrást celé Vánoce. A v tom mu má pomoct jeho věrný pes a mohutný vysavač. Jedinou morální překážkou je malá holčička, která v Grinchovi nevidí jen zlého skřeta, ale citlivou, zraněnou duši.

9. Anděl páně

Rok vydání: 2005
Žánr: pohádka
Předloha: Božena Němcová
Režisér: Jiří Strach
Herec v hlavní roli: Ivan Trojan

A máme tu první český film na tomto seznamu. Anděl páně se už za těch 17 let od vzniku dočkal hned dvou poct: ne tak dobrého pokračování a toho, že zdomácněl. Na programu České televize nechybí rok co rok a to z dobrého důvodu. Jedná se o jednu z nejlepších českých pohádek 21. století, navíc podanou s nadhledem a bodrým humorem, skvělými hereckými výkony, originálními nápady a hlavně tu nechybí postavy, kterým budete fandit. Ivan Trojan tu hraje naivního nešiku, anděla Petronela, který pokazí, na co sáhne. Bůh ho za jeho nebeské přečiny potrestá tím, že ho sešle na Zem a dám mu lhůtu, do které musí napravit jednoho hříšníka, jinak že propadne peklo. Vyděšený Petronel bloudí po Zemi a obratně mu sekunduje poťouchlý čert Urinel, který ho do celé té šlamastyky tak trochu úmyslně namočil a má z hloupoučkého Pentrola náramnou legraci.

6. Láska nebeská

Rok vydání: 2003
Žánr: romantická komedie
Režisér: Richard Curtis
Herec v hlavní roli: Bill Nighy

Americký film, která zdomácněl v Čechách. Není se čemu divit, dostalo se mu velmi povedeného dabingu a je plný různých hlodů, které dokážou člověka rozesmát nebo pobavit opakovaně, zvlášť když je každý rok zapomene. Láska Nebeská sleduje více příběhů povahově i společensky odlišných lidí, které však spojuje téma Vánoc. Některé jsou romantické, jiné ryze komické a našel by se i jeden otcovský. Každý je přibližně stejně zábavný a má své vlastní hlavní postavy, ale jasně mezi nimi vítězí scénky se starým lišáckým muzikantem s poněkud kladným vztahem k drogám, kterého ikonicky zahrál Bill Nighy, hláškující maniak.

8. Santa je úchyl!

Rok vydání: 2003
Žánr: komedie
Režisér: Terry Zwigoff
Herec v hlavní roli: Billy Bob Thornton

Bad Santa je asi nejšílenější a nejodvážnější vánoční komedie, která kdy vznikla. Nejenže je tu Santa Claus představen jako vyvrhel společnosti, nezřízený alkoholik a kuřák, on je to ještě prohnaný zloděj a nadávky z něj padají častěji než z opilého deváťáka. Přesto, anebo zřejmě právě proto, má tento film svoje úžasné kouzlo a hlavně spoustu zábavy a peprných fórů, které by mu mohla závidět lecjaká komedie. Když k tomu všemu přičtete ještě český dabing, který této komedii dozajista nasadil korunu, máte nejvtipnější vánoční film všech dob. Willie se převléká za Santu, protože pracuje v obchodě s hračkami. Žádné kouzla tady nečekejte. Kouzelný je však praštěný klučina, který si k němu vytvoří až otcovské pouto a nakonec si ho nastěhuje k sobě domů, kde žije se svojí babičkou. Vánoce se však blíží a Willie se musí připravit na další velkou loupež – spolu se svým kumpánem černým liliputem totiž každoročně vykrádají kasu v obchodě s dárky.

7. Život je krásný

Rok vydání: 1946
Žánr: rodinné drama
Režisér: Frank Capra
Herec v hlavní roli: James Stewart

It’s a Wonderful Life je stařičký černobílý snímek, který se od všech ostatních titulů v této topce na první pohled odlišuje hned několika faktory a viditelně mezi ně nezapadá. Kromě datace a barevného provedení je zdaleka nejchmurnější a nejtragičtější a řeší nejvážnější téma – životní nespokojenost, životní potíže a sebevraždu. To je na vánoční film skutečně silná nálož negativních emocí, ale hravě ji vyváží celková rodinná atmosféra, ve které se film nese, a závěrečné vykoupení. George Bailey je obyčejný muž, žijící v městečku, kde všechno patří bezskrupulóznímu pracháči Potterovi. Vzepře se mu a svým nekompromisním dříčstvím mu několikrát zkříží plány a zabrání mu v úplném ovládnutí městečka. Sám je však ve svém životě nespokojený. Zatímco on si vždy přál vypadnout z rodného zapadákova někam hodně daleko, tak v něm shodou okolností uvízne a i zde založí rodinu. Když nešťastnou náhodou a Potterovým přičiněním přijde o velké množství peněz a hrozí mu žalář, vydává se spáchat sebevraždu, aby alespoň získal peníze z životní pojistky. Na mostě se mu však zjeví strážný anděl.

5. Tři oříšky pro Popelku

Rok vydání: 1973
Žánr: pohádka
Předloha: Božena Němcová
Režisér: Václav Vorlíček
Herec v hlavní roli: Libuše Šafránková

Pravděpodobně nejklasičtější a nejkrásnější česká pohádka všech dob, které svou tvář propůjčila legendární česká herečka Libuše Šafránková. Žádný pokus o remake Popelky nikdy nepřekonal a ani zdaleka se nevyrovnal kvalitám této pohádky. Ale samozřejmě hraje také velkou roli naše vlastenectví a nostalgie. Zkrátka tahle pohádka k Vánocům patří jako vánoční stromeček. Nebohá Popelka ve filmu žije se zlou macechou a její dcerou – maminka jí totiž umřela a její otec se podruhé oženil. Každý den v domácnosti zažívá útlak a šikanu. Až jednoho dne jí tatínek přinese tři oříšky. Nejsou to však jen ledajaké luštěniny, jsou kouzelné. Když je Popelka hodí na zem, promění se v nádherné šaty. V té době je zrovna ples, na který se chodí dívky předvádět před princem a macecha s dcerou tam přirozeně nesmí chybět. Popelce zakážou jít a se postarají o to, aby se doma nenudila. Ale v tu chvíli přiletí do skromné domácnosti holoubkové…

4. Sám doma

Rok vydání: 1990
Žánr: rodinná komedie
Režisér: Chris Columbus
Herec v hlavní roli: Macaulay Culkin

Home Alone je nevídaně nápaditá komedie s nadmíru originálním tématem a nezapomenutelnou atmosférou. Malý Kevin McCallister byl omylem zapomenut doma, zatímco jeho početná rodina odletěla na Vánoce pryč. Z osamocení si ale nic nedělá a užívá si toho, že má celý dům jen a jen pro sebe. Nicméně si ho vyhmátnou dva zlodějíčci a poté, co zjistí, že je doma sám, se rozhodnou, že si dopřejí bohaté Vánoce na úkor rodiny McCallisterových. Kevin je sice malý, ale zato šikovný. A nic nehodlá dát dvěma vykutáleným zlosynům zadarmo. Políčí si na ně tedy všelijaké vynalézavé pastičky, a když se duo lupičů vydává na akci, netuší, že na ně čekají jen nelidská muka.

3. Mrazík

Rok vydání: 1964
Žánr: pohádka
Režisér: Alexandr Rou
Herec v hlavní roli: Alexandr Chvylja

Mrazík vznikl ještě v Sovětském svazu a sloužil jako nevinná rozprávka, kterou do sebe mohly bez rizika rebelství bezmyšlenkovitě tankovat děti socialismu. Nicméně celé to nakonec dopadlo trošku jinak, než jak autor asi zamýšlel. Český lid, který je odjakživa nezbedný a rád si ze všeho utahuje, nejlépe s flaškou tvrdého v pravačce, si totiž z téhle docela nevinné pohádky udělal satiru a ze všech těch brilantních hlubokých promluv akorát ironické výpovědi. Dneska už k Mrazíkovi nikdo nepřistoupí jinak než jako k nějaké parodii na to, kterak má správná pohádka vypadat. Ale co na tom, když je to taková legrace. Samolibý Ivan, který kráčí do světa, hodná chuděra Nastěnka, zlotřilá megera macecha, zakřiknutý stařík, arogantní odporná Marfuša… to všechno už jsou dneska pojmy. A co teprv dědeček Mrazík, který pobíhá po lesích a zamrazuje stromy. Dohromady tvoří úžasný mix.

2. Klaus

Rok vydání: 2019
Žánr: animovaný rodinný film
Předloha: Sergio Pablos
Režisér: Sergio Pablos
Hlas hlavní postavy: Rashida Jones

Animovaný španělský film Klaus vyšel sice teprve nedávno, ale už i tak se stihl stát vánoční klasikou, která skvěle navodí patřičnou atmosféru. Může za to jeho milý příběh, který si člověk zamiluje na první dobrou. A přestože ničím příliš nevystupuje z řady, je zábavný na sledování. Koneckonců možná právě jeho lehká předvídatelnost je to, co je na něm nejkrásnější. Člověk je někdy rád, když všechno dopadne tak, jak si myslel a jak si také přál. Děj se točí kolem mladého lempla, syna zámožného šéfa pošťáků, jehož lenost se otci zprotiví, a tak jej pošle na zkušenou. Cílovou destinací je zapadákov, kde lidé pomalu ani neví, co to je pošta a děti neumí psát. Zde má jeho syn do konce roku roznést 6000 dopisů, jinak ho otec vydědí a odkopne. Mladému pošťákovi to jde z počátku prachbídně, ale pak narazí na robustního, dobromyslného samotáře a v jeho hlavě se zrodí plán, jak by to všechno zaonačil. Při tom čelí různým morálním překážkám, spřátelí se s některými zdejšími obyvateli a vlastně se mu tu i zalíbí. Vánoce se ale nezadržitelně blíží.

1. Pelíšky

Rok vydání: 1999
Žánr: komedie, drama
Předloha: Petr Šabach
Režisér: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Jarchovský
Herec v hlavní roli: Miroslav Donutil

Pelíšky – nejlegendárnější český film všech dob. Jen těžko by se v celé České republice hledal někdo, kdo nezná tento snímek, který pojednává o době komunismu, ale místo aby se utápěl v neštěstí jako většina jeho kolegů, dokázal se nad tu skutečnost povznést, zahrnout ji do sebe, ale nenechat se jí pohltit a zdůraznit, že dokud se lidé směji, ještě to není tak zlé. Pelíšky jsou skrz naskrz prošpikované různými gagy, vtípky a hláškami, které už dávno vstoupily mezi běžně používané průpovídky. Jen těžko byste hledali film, který jich v sobě má víc. Žádná scéna není zbytečná, nudit se také nebudete ani chviličku a legrace je zaručená i po x-tém zhlédnutí. Bezchybný film. Must-see záležitost.

Vojtěch Musílek

Studuji na Gymnáziu Budějovická v Praze. Rád se učím cizí jazyky. Jako brigádu mám doučování němčiny. Jsem velký fanoušek kinematografie a hudby. Pokud tedy souhlasíte, že rap je hudba. Baví mě komentovat filmy na ČSFD.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..