Zatímco hlavy států zemí na západ od Česka v rámci tzv. Pride month vyjádřili LGBT komunitě podporu, český prezident Miloš Zeman dnes v pořadu Partie na Primě vzbudil kontroverze a pohoršení svým vyjádřením na adresu trans lidí. „Tihleti transgender, ti jsou mi opravdu bytostně odporní,“ uvedla mimo jiné hlava státu s tím, že kdo si chce nechat přeoperovat pohlaví, tak se údajně dopouští trestného činu sebepoškozování. LGBT organizace upozorňují, že transgender lidé se v Česku potýkají s nenávistí dlouhodobě – u řady z nich to může vyústit v sebevražedné myšlenky. 

„Dovedu pochopit homosexuály, lesbičky a tak podobně. Víte, koho vůbec nechápu? To jsou ti transgender. Protože jestliže si necháte přeoperovat pohlaví, tak se dopouštíte trestného činu sebepoškozování. Každý operační zákrok je riziko,“ řekl v dnešním pořadu Partie na Primě prezident Zeman. „Tihleti transgender, ti jsou mi opravdu bytostně odporní,“ dodal.

Zeman se k otázce práv LGBT vyjadřoval v souvislosti s děním v Maďarsku, kde parlament ovládaný národně konzervativní stranou Fidesz nedávno schválil tzv. zákon o pedofilii, který mimo jiné zakazuje zobrazovat homosexualitu či změnu pohlaví v materiálech pro mladší osmnácti let. Kontroverzní novela vzbudila bouřlivou diskusi i na nedávném jednání unijních lídrů v Bruselu.

Zemanovy výroky podněcují nenávist, varují LGBT organizace

„Výroky tohoto typu, které v poslední době zaznívají z úst politiků ve sněmovně a nyní z úst samotného prezidenta, se značně podepisují na psychickému zdraví LGBT+ jedinců a mohou podněcovat k dalšímu šíření nenávisti,“ reagoval na dnešní prezidentova slova Daniel Zikmund ze spolku Prague Pride.

Podmínky pro LGBT lidi v Česku podle něj značně ztížené a v mnoha ohledech diskriminační. „Trans lidé pak těmto nerovnostem a diskriminaci čelí nejvíce ze všech, jak ukázal i průzkum Veřejné ochránkyně práv z roku 2019. Do poradny Sbarvouven.cz se na nás obrací LGBT+ lidé ve špatném psychickém stavu, mnohdy i s myšlenkami na sebevraždu, a to především ze strachu z nepřijetí společností a svým okolím,“ dodal Zikmund pro Studentské listy.

Festival Prague Pride, Foto: Wikimedia Commons

Organizace Trans*parent, která si klade za cíl zlepšovat společenskou a legislativní situaci trans lidí, pak v reakci na prosbu o vyjádření odkázala na komentář své členky a předsedkyně Mladého Pirátstva Georgii Hejdukové (bývalé redaktorky Studentských listů, pozn. red.). „Bohužel se často setkáváme s nepochopením, třeba i v podobě nenávisti od vysokých ústavních činitelů, kteří nás mají reprezentovat a bojovat i za naše práva.

Přitom nechceme nic jiného, než být součástí společnosti bez toho, abychom museli čelit dennodennímu násilí a strachu,“ uvedla mimo jiné otevřeně trans politička na sociálních sítích. „Tak vás jen prosím, abyste nás také vnímal jako vaše spoluobčany, které máte reprezentovat. Chcete-li být prezidentem dolních 10 milionů, neměl byste vyčleňovat“.

„Štvou mě sufražetky, MeeToo a Prague Pride“

Proti slovům prezidenta Miloše Zemana se ohradili také někteří další politici. „Dnes svou nenávist pan Zeman namířil vůči transgender lidem, v minulosti přál smrt abstinentům a vegetariánům. Já vás naopak prosím o toleranci k jinakosti, jen tak budeme vyspělou společností. A věřím, že brzo budeme mít prezidenta, který příkopy bude zasypávat, ne prohlubovat,“ napsala na Twitter předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Prezident se ale dnes v pořadu Partie nevyhranil pouze proti transgender lidem. „Já nevidím důvod, proč s ním (maďarským premiérem Orbánem) nesouhlasit, a to proto, že mě úplně štvou ty sufražetky, MeToo, Prague Pride. Jestliže je někdo příslušník té či oné sexuální menšiny, tak je to jeho interní věc. A když demonstruje, že má tuto orientaci, tak se vyvyšuje nad ostatní. Kdybych byl trochu mladší, tak zorganizuji obrovskou demonstraci heterosexuálů v Praze (…), aby bylo vidět, jak je to nesmyslné,“ uvedl český prezident v souvislosti s kontroverzním maďarským zákonem namířeným proti LGBT.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..