Právě si prohlížíte Tři nové kategorie a básnická sbírka jako kniha roku. Které tituly ovládly Magnesii Literu?
Zdroj: Magnesia Litera

V pondělí večer proběhlo předávání cen Magnesia Litera na Nové scéně Národního divadla. Večer tradičně moderovala Daniela Písařovicová společně se Sašou Michailidisem. Nechyběl ani přímý přenos, který diváci mohli sledovat od 20:15 na ČT Art. Letos byla Magnesia Litera obohacena o tři nové kategorie – Litera za detektivku, Litera za fantastiku a Litera za humornou knihu. Jejich předávání proběhlo již předchozí den v Knihovně Václava Havla.

Litera za detektivku

Nové ocenění Litera za detektivku získala Šelma od Františka Šmehlíka. Několik dní po hádce mezi ministrem vnitra a mladým novinářem je novinář spolu se svou přítelkyní zavražděn. Souvisí jeho vražda s hádkou s ministrem? Nebo má jeho smrt co dočinění se sedm let starou nevyřešenou sérií vražd ze Šumperska? Na tyto otázky se snaží najít odpověď vrchní vyšetřovatelka Laura Ara se svým kolegou Václavem Cestou, kterého známe již z autorovy detektivky Slyšet jeleny zpívat

Obálka knihy Šelma. Zdroj: nakladatelství Argo.

Litera za fantastiku

Literu za fantastiku získala spisovatelka Vilma Kadlečková a za osmý díl sci-fi série Mycelium. Jedná se o závěrečný díl nejdelší české sci-fi série. Hvězdovláda se chýlí ke konci a řeší se další podoba světa. Končí starý věk, na Zemi má dojít k civilizační apokalypse, která ji může celou zničit. Každý se snaží o to, aby budoucí uspořádání bylo přesně podle svých představ. To je také cílem Lucase, který došel do bodu, kdy má pocit, že není co ztratit…

Obálka knihy Mycelium. Zdroj: nakladatelství Argo.

Litera za humoristickou knihu

Zen žen – Jednou se tomu zasmějem od Lely Geislerové a Martina Macha Ondřeje zabodoval v kategorii Litera za humoristickou knihu. Kniha, vycházející ze strip časopisu Respekt, se věnuje vztahům – partnerským, milostným, ale i přátelským a rodičovským. Všechny tyto krátké příběhy jsou humorné, ale zároveň jdou i do hloubky lidské psychiky. Část textu pochází z doby covidu, tudíž neopomíjí ani náročnost vztahů při domácí karanténě.

Obálka knihy Zen žen: Jednou se tomu zasmějem. Zdroj: nakladatelství Paseka.

Kosmas cena čtenářů

Kosmas cenu čtenářů si letos odnesl Václav Dvořák za svoji knihu Písečníci a probuzení krále. Ta měla původně být určena pro děti a mládež, ale nakonec oslovuje všechny generace. Kniha je pokračováním příběhu o Tomášovi Nebulovi a jeho přátelích, kteří se společně vydávají na další dobrodružné putování vesmírem. Stejně jako v předchozím díle nechybí ani fantastické ilustrace Jakuba Cenkla. 

Obálka knihy Písečníci a probuzení krále. Zdroj: Václav Dvořák.

Litera za prózu

Ocenění Litera za prózu patří spisovateli Viktoru Špačkovi a jeho knize Čistý, skromný život. Jedná se o sbírku deseti povídek, které vypráví osudy obyčejných lidí. Autor se snaží zachytit především vnitřní pocity postav a jejich snahu vyrovnat se s tím, co jim život přinesl. Každá z těchto postav vidí jen svoje problémy a není schopna se podívat na život jako celek. Někteří se popasují se svojí životní situací lépe, někteří hůře, ostatně tak to v životě chodí.

Obálka knihy Čistý, skromný život. Zdroj: nakladatelství Host.

Litera za poezii

Ocenění Litera za poezii si odnesl Petr Hruška se svojí sbírkou Spatřil jsem svou tvář. Inspirací pro její napsáno bylo první obeplutí zeměkoule. Byla publikována 500 let poté, co se do Sevilly vrátila poslední loď Magalhăesovy flotily. Autor si ve svých čtyřiceti básních vytvořil fiktivní loď, která se vydává na nekonečnou plavbu. Jakékoliv „vpřed“ a „návrat“ zde ztratily význam, loď míří kupředu tak dlouho, že žádné „vpřed“ už vlastně není. Loď se stává lodí bláznů, nic zde nemá smysl ani cíl.

Obálka knihy Spatřil jsem svou tvář. Zdroj: nakladatelství Host.

Litera pro děti a mládež

Fánek hvězdoplavec od Jany Šrámkové se umístil v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež. Fánkův otec odcestoval za prací a teď je na Fánkovi, aby se postaral o rodinu. Doma zůstal sám jen s maminkou a prarodiči, kteří potřebují jeho pomoc. Tatínek se Fánkovi ozývá méně a méně, až mu po něm zbývá jen sen vypravit se do vesmíru za hvězdami. Fánkův příběh, určený především pro mladší čtenářstvo, doplňují nádherné ilistrace od Margarity Khavanski. 

Obálka knihy Fánek hvězdoplavec. Zdroj: nakladatelství Běžíliška.

Litera za naučnou literaturu

V kategorii Litera za naučnou literaturu zabodovala rozsáhlá publikace Chór a disonance od Vladimíra Papouška a kolektivu. Věnuje se české literatuře v letech 1947 až 1963 a je volným pokračováním třísvazkových Dějin nové moderny. Publikace vznikla díky projektu Centra novější české literatury Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. První část knihy se zabývá kulturními souvislostmi po roce 1948, kdy se k moci dostali komunisté. Věnuje se také autorům, kteří i přes totalitní režim usilovali o svobodu slova. Druhá část knihy sleduje proměny literárních druhů v tomto období. 

Obálka knihy Chór a disonance. Zdroj: nakladatelství Akropolis.

Litera za nakladatelský čin

Literu za nakladatelský čin si odnesly Spisy Jana Zábrany. Jan Zábrana byl český spisovatel a překladatel, který zemřel v osmdesátých letech. Zbyla po něm řada děl, která nebyla za jeho života vydána. Od pádu komunistického režimu docházelo k postupnému vydávání jeho prací v jednotné grafické úpravě. Jeho dílo je velmi obsáhlé, z toho důvodu byl poslední Spis vydán až minulý rok. Za vydáním stojí nakladatelství Torst.

Obálka knihy Havran. Zdroj: knihkupectví Kosmas.

Litera za publicistiku

Dějiny lidí od Martina Rychlíka proměnily svou nominaci v kategorii Litera za publicistiku. Všechny generace lidí spojují určité zvyky a chování. Těmto jevům se říká kulturní univerzálie a v roce 1943 s nimi přišel George Murdock. A právě z těchto jevů vychází publikace Dějiny lidí. Pojednává o podobách lidských pokolení, ale zároveň i o našich odlišnostech. Základem pro její sepsání byl seriál Antro ze sobotní přílohy Lidových novin. 

Obálka knihy Dějiny lidí. Zdroj: nakladatelství Academia.

DILIA Litera za debut roku

Ocenění DILIA Litera za debut roku získala Skutečná cesta ven od Patrika Bangy. Kniha se odehrává v romské komunitě v devadesátých letech na pražském Žižkově. Žižkov byl tehdy plný drog, alkoholu a rvaček. Z romské komunity nebylo cesty k úniku, byli jste předurčeni stát se dalším „nepřizpůsobivým občanem“. Banga byl dennodenně obětí rasismu, kriminalizace a policejní brutality, ale i přes všechny překážky se mu podařilo z tohoto světa uniknout a stát se novinářem předních českých médií. 

Obálka knihy Skutečná cesta ven. Zdroj: nakladatelství Host.

Litera za překladovou knihu

Literu za překladovou knihu získala Lenka Sobotová za překlad knihy Shuggie Bain od britského spisovatele Douglase Stouarta. Dílo se odehrává v dělnické třídě ve skotském Glasgow, spisovatelka se tudíž potýkala s problematikou skotského slangu, kterému mnohdy nerozumí ani rodilí Britové. Shuggie Bain žije se svými rodiči a sourozenci ve zchátralém obecním bytě. Jeho matka se vlivem nešťastného života začíná utápět v alkoholu, kterému se nedokáže ubránit ani přes svou lásku k Shuggiemu. Toho netrápí jen rodinné problémy a drogová situace ve městě, snaží se také zorientovat ve své sexualitě.

Obálka knihy Shuggie Bain. Zdroj: nakladatelství Paseka.

Magnesia Litera za Knihu roku

V nejdůležitější kategorii večera – Magnesia Litera za Knihu roku – se umístila básnická sbírka Jana bude brzy sbírat lipový květ od Miloše Doležala. Je to teprve podruhé v historii Magnesie Litery, kdy se básnická sbírka stala knihou roku. Sbírka pojednává o tom, co pro nás znamená odchod nejbližšího člověka z tohoto světa. 

Obálka knihy Jana bude brzy sbírat lipový květ. Zdroj: Revolver Revue.

Cena Magnesia za přínos knižní kultuře

Poslední vyhlašovanou kategorií je Cena Magnesia za přínos knižní kultuře, ve které se umístil Adolf Knoll. Jeho přínos pro českou literaturu spočívá v digitalizaci českých děl, se kterou začal již v devadesátých let, kdy ani pořádně nevěděl, jak na to. Je spoluautorem rozsáhlé digitální knihovny Manuscriptorium, jež umožňuje přístup k digitalizovaným dílům z řady významných evropských knihoven. 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..