Její přestup z hnutí SPD k Trikolóře z konce července vzbudil velké ohlasy. Poslankyně Tereza Hyťhová ho tehdy komentovala tak, že „k tomuto kroku směřovala delší dobu, tak jak více a více poznávala skutečnou podnikatelskou podstatu SPD”. V rozhovoru pro Studentské listy se vyjadřuje především k oblasti školství.

Tato oblast je jí blízká, sama vystudovala speciální pedagogiku a později vyučovala na základní škole. Vzdělávání měla na starost také v SPD a zasedá ve sněmovním školském výboru.

V rámci hnutí Trikolóra, jejímž je zatím registrovaným příznivcem (členskou přihlášku již podala), je třetím zástupcem ve Sněmovně, který se věnuje pedagogice. „Pan Klaus (mladší) i paní Majerová Zahradníková jsou také učitelé, takže se školství věnujeme všichni,” říká pro Studentské listy.

Vzdělávání se chce Hyťhová věnovat stejně intenzivně jako doposud. „S panem Klausem máme na řadu věcí stejné názory, oba chceme například zrušit inkluzi. Do Sněmovny jsem podávala zákon na její zrušení,” připomíná téma začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do klasických škol, které SPD i Trikolóra kritizují.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3522591611084703&set=a.467850319892196&type=3&theater

Ne na všem se ale místopředsedkyně školského výboru s Klausem v minulosti shodla. Opačný názor měli například na zrušení povinné maturity z matematiky – zatímco SPD včetně Hyťhové hlasovalo pro zrušení, Klaus se dlouhodobě vyjadřoval proti (samotného hlasování ve třetím čtení se nezúčastnil). „Shodli jsme se ale na tom, že se výuka matematiky musí změnit. Stejně jako že se musí zredukovat rámcové vzdělávací programy,” podotýká Hyťhová.

Zlepšení výuky matematiky je jedním z témat, které bude chtít nadále prosazovat ve Sněmovně. „Budu tlačit na ministra Plagu, aby přišel s plánem, jak to zajistit,” vysvětluje. Na MŠMT se chce obrátit i v souvislosti s přípravou na nový školní rok. „Je důležité, aby se uzákonila distanční výuka, a to nejen pro případ další možné vlny koronaviru. Ministr také musí lépe komunikovat s veřejností a školami.”

Jedním z důvodů, proč se rozhodla přejít k Trikolóře, je podle Hyťhové i „snaha zlepšovat program”. Trikolóra má k tomuto účelu zřízené odborné komise, tu na školství vede právě předseda Klaus, mimo jiné bývalý ředitel pražského gymnázia PORG. Jeho osobnost podle poslankyně zajistí, že bude Trikolóra klást na vzdělávání velký důraz.

Na rozdíl od něho je Hyťhová stále zastoupena ve školském výboru, i když počítá s tím, že ji z něj SPD odvolá. „Mrzí mě to, ale očekávám to. O témata týkající se vzdělávání se ale budu zajímat nadále,” uzavírá.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..