Právě si prohlížíte Tři roky temnoty s Yonekem: rozhovor s ex-členem sekty Dvanácti kmenů
Zdroj: Český web 12 kmenů

Tento rozhovor byl veden během září 2023 sérií tří telefonických rozhovorů na rozličná témata. S laskavým svolením tohoto ex-člena (kterému budeme říkat jeho kmenovým jménem Kadesh) zveřejňujeme nejdůležitější části rozhovoru s ním. Žije v USA blízko Hiddenite, hlavního centra sekty Dvanácti kmenů, kde pobýval zakladatel této skupiny, Eugene Spriggs (Yonek). Kadesh žil v této komunitě mezi lety 2019-2021.

Narazil jsem na tebe tak, že jsi komentoval jeden z českých příspěvků o Dvanácti kmenech. Pochopil jsem z toho, že jsi sám v této sektě nějakou dobu byl.

Ano, byl jsem jejich členem, ale díky bohu už nejsem. Víš, bydlím blízko jejich hlavního sídla v Hiddenite. Tam žil až do své smrti zakladatel Dvanácti kmenů, Eugene Spriggs.

Poznal jsi ho během těch let? A jak dlouho jsi tam vlastně byl?

Byl jsem v komunitě asi 3 roky. Poznal jsem je někdy během roku 2018, přidal jsem se roku 2019 a odešel na konci roku 2021.

To se může lidem zvenku zdát jako krátké období, ale asi bylo docela intenzivní.

Ano, to každopádně. Žil jsem tam tři roky a pracoval na jejich farmách a v restauracích Yellow Deli. Plánoval jsem tam vychovat rodinu, ale nakonec z toho sešlo. Bylo to tam celé dost uhozené.

Řekni mi o tom prosím víc. Proč jsi tam vůbec vstoupil? A proč jsi odešel?

Pocházím z jihu USA a jsem křesťan. Vlastně jsem ani nehledal nějakou komunitu, ale tahle skupina byla velice přátelská a žila farmářským stylem života. To bylo něco, co mi bylo známé , a tak jsem se tam cítil dobře.

Nevystrašilo tě, že jsi se na začátku musel vzdát veškerého majetku?

(Smích) Dobrá, proberme tuhle věc. Samozřejmě jsem byl instruován, abych jim předal všechny peníze, ale měl jsem předtím už jedno dítě s bývalou manželkou, takže jsem část svých úspor dal jim.

Rozumím. A jak jsi to měl s výchovou dětí? Věděl jsi o Dvanácti kmenech, že rituálně bijí svoje děti?

Věděl jsem, že disciplinují svoje děti. Nevím, jak je to u vás, a nechci se vás nějak dotknout, ale já jsem jako malý taky dostával na zadek. Ale bylo to jenom, když jsem opravdu zlobil a zasloužil si to. Dalo mi to jasné hranice. Takže s tím jsem problém neměl.

Ale v Dvanácti kmenech bijí děti víc než jen běžní rodiče, ne? Nebo se to v Hiddenite nedělo?

Ano, určitě dělo. Ale to jsem zjistil až později. Nejdřív jsem několikrát narazil na to, jak někdo disciplinoval své dítě, a to křičelo tak hlasitě, že to bylo slyšet ze sklepení až ven. Také jsem poznal několik lidí, kteří osobně zažili scourging. Nevím, zda víš, co to je?

Ano, vím, ale prosím vysvětli to svými slovy čtenářům.

Scourging je stará praktika Dvanácti kmenů, která byla ukončena pro zásahu v Německu. Šlo v podstatě o mnohahodinové bití dětí a –⁠ na konci se mělo objevit Jašuovo znamení.

Modrý flek na těle dítěte.

Ano, modrá podlitina. Mluvil jsem s kluky, kteří to v pubertě zažili. Všichni už jsou naštěstí venku (kromě jednoho), ale poznamenalo je to na celý život. Taková věc… je to těžké.

Musím se teď zeptat na něco citlivého, ale nemusíš odpovídat, pokud nechceš. Zúčastnil jsi se někdy bití dětí?

Ne, nikdy.

Opravdu?

Ne, opravdu. Já tam sám neměl děti a vždy, když byl problém, tak jsem to vyřešil tak, že… když někdo zlobil, šel jsem za ním a důrazně mu řekl, že když nepřestane, řeknu to jeho rodičům a on už ví, co bude následovat. To většinou stačilo. A… no několikrát jsem i šel za těmi rodiči.

A ti je odvedli.

Ano. Ale já jsem tehdy neměl ještě tušení, co se všechno může dít. To až postupně. Třeba jsem si všiml, že nějaká dívka týden chybí na ranních a večerních tancích. Zjišťoval jsem, zda je nemocná, ale pak mi bylo řečeno, že je trestána. Byla někde týden zavřená a krmili ji jednou denně.

Víš , co se tam s ní dělo?

Ne, to nevím. Nikdy jsem s ní pak už nemluvil. Poslali ji do jiné komunity…

Foto z Hiddenite. Zdroj: Web 12 kmenů.

Pravá tvář Yoneka

Jaký vlastně byl Eugene Spriggs?

V době, když jsem ho poznal, tak už byl hodně starý. A v hlavě to měl…už byl senilní. Měl to v hlavě pomotané. Většinu času ani netrávil v komunitě.

A kde byl?

Ve svém domě.

On měl vlastní dům?

Měl vlastní vilu na pobřeží. To je docela zábavná historka. Rozdával jsem letáky naší komunity a došla mi voda. Všiml jsem si, že na pobřeží je restaurace se smaženými rybami a hranolkami. Požádal jsem je, zda si mohl naplnit lahev s vodou, a jakmile mě spatřili, začali volat: „To je vodu pro Eugena a Marshu. Milujeme je. Strašně rádi je obsluhujeme.” To mě tehdy trochu překvapilo, protože jsme neměli dovoleno jíst v restauracích ani jíst smažené pokrmy. Ale jak jsem pak zjistil, Eugene tam se svou ženou Marshou chodil každý týden.

Takže porušoval pravidla své komunity?

(Smích) Ani bys nevěřil…Měl doma televizi, na které sledoval basketbalové zápasy, westernové filmy se svým sousedem nebo zprávy. Měl také DVD přehrávač a pouštěl si různé filmy.

To je neuvěřitelné.

Ano, bylo to nesmírně pokrytecké, ale mně to tehdy ještě úplně nedocházelo.

Kdy jsi si začal uvědomovat, že v Dvanácti kmenech není něco v pořádku?

No poprvé s těmi dětmi. Ale pak toho bylo víc. Třeba mě hrozně odpuzovalo jejich učení o rasách. Já pocházím z jihu, takže tyhle názory znám, ale stejně se mi to nelíbilo.

Máš na mysli rasistická a antisemitská učení Dvanácti kmenů? Můžeš nám o nich něco říct?

Spriggs věřil, že všechny rasy mají ovládat potomci Shema, neboli podle výkladu Dvanácti kmenů „běloši”. Potomci Cháma („černoši”) a potomci Jafeta („Asiaté a Indiáni”) musí bělochům sloužit, protože to je jejich úděl. Otroctví černochů byl podle Spriggse způsob, jakým Bůh chtěl disciplinovat potomky Cháma.

Členové Dvanácti kmenů i v současnosti věří, že by Afroameričané měli být otroky bělochů?

Jo, věří. Absolutně, učí to všude, hlavně svoje děti ve školách.

A jak se tam dostal antisemitismus?

To vím naprosto přesně… Předkové Spriggse byli totiž členové Ku-Klux Klanu. Odtamtud přejali řadu svých názorů.

Můžeš čtenářům popsat, čemu členové Dvanácti kmenů věří ohledně holokaustu?

Dobře. Věří zkrátka tomu, že holokaust byl boží záměr, jímž bylo disciplinovat Židy. Jakoby je očistit a vychovat. Hitler byl v tomhle ohledu božím nástrojem, který chtěl jen čistotu svého národa. Spriggs to dokonce psal ve svých dopisech.

Ano, to jsem četl. A opravdu tomu členové věří?

Učí se do už od mala ve třídách, kam chodí děti z Dvanácti kmenů.

Když už mluvíš o vyučování, řekni mi prosím, jak ta výuka vůbec probíhá? Co se učí?

Učí se hlavně počítat, číst a psát. A pak nějaké věci okolo.

Učí se třeba dějepis?

Učí se historii světa podle Bible.

A co třeba zeměpis nebo biologie?

Učí se základy. Ale všechno je to spojené s biblickými verši. A když ses ptal na dějepis, tak se učí hodně americké dějiny, ale z pohledu Jihu (tedy zastánců otrokářství).

No dobře, ale to se učí třeba v USA. Ale co se učí děti Dvanácti kmenů v Jižní Americe nebo Evropě?

To samé.

Opravdu? Jsi si jistý?

Ano. V Hiddenite neustále proudili lidé ze světa, kteří se učili od Spriggse tajným naukám své víry. Potkal jsem tam i hodně Čechů. Třeba toho muže na fotce, kterou jsi mi posílal (jednalo se o foto Aleše Heulera AKA Alona, vedoucího Dvanácti kmenů v České republice). Všichni se učí to samé. Nezapomeň, ať už jsou děti Dvanácti kmenů kdekoliv, vždy jsou vyučovány v angličtině a učí se plus mínus to samé –⁠ tedy hlavně biblické dějiny a otrokářskou verzi amerických dějin.

To je šílené.

Pro vás je to asi ještě zvláštnější, protože se ve vašich (českých) komunitách učí dějiny mé země (USA) a ne dějiny tvojí země. O té neví určitě nic. Možná byste to měli říct na ministerstvu školství, jestli něco takového máte.

(Smích) Ano, máme. Nejsme zas tak zaostalí. Ale bohužel s tím zatím nic nedělají…

Světlo na konci tunelu

Takže rasismus bylo dalším důvodem, proč jsi z Dvanácti kmenů odešel. Ale co ještě?

Bylo toho víc. Pak už mi docházelo tolik věcí, že jsem to nemohl unést. Ale hodně se to změnilo, když Spriggs zemřel.

Pověz mi o tom prosím.

To musím jít trochu do minulosti. Po zásahu v Německu (2012) si začali členové a vedoucí dávat hodně pozor. Začali být paranoidní. Vytvořili si vlastní šifrovanou komunikační síť, aby jim vlády nemohly číst interní komunikaci. Zrušili také ty nejextrémnější praktiky, ale o tom už jsem mluvil. A pak přišel covid. To bylo krátce po tom, co jsem vstoupil. A Eugene (Spriggs) na začátku říkal, že onemocní jen ti, kteří jí nečistá jídla (tedy pokrmy zakázané v biblické knize Leviticus, například vepřové, ale také mořské plody a mnoho dalšího). Prý to byl trest pro národy světa za jejich stravování. Ale pak se přehnala první vlna a hodně členů onemocnělo, jednoduše slabá imunita. Málo jíš, málo spíš, hodně pracuješ… A tak začal říkat, že onemocnět může každý, ale podobně jako při biblickém exodu přejde anděl smrti všechny dveře, které jsou zasvěcené Jašuovi. Měli zemřít jen ti hříšní. Jenže pak dostal covid on sám. Zpočátku to bylo v pohodě a navštěvoval večerní setkání, ale pak se na nich přestal objevovat. Věděli jsme, že něco je špatně, když přijel vůz se soukromými lékaři. Asi týden byli u Eugena v domě, s kyslíkovou bombou a všemi těmi věcmi. Pokoušeli se ho zachránit. Ale nakonec jim stejně umřel.

Takže Eugene Spriggs zemřel na covid, o kterém prohlašoval, že na něj umřou jen hříšní jedinci?

Jo (smích).

Dobře. A jak na to reagovali členové? Jak jsi na to reagoval ty?

Už nějakou dobu jsem viděl, že to s ním jde z kopce. A pak když přijeli ti lékaři. My běžně nesmíme k lékaři. Hodně lidí a dětí zemřelo, protože členové nesmí chodit k lékaři, zvláště těhotné ženy. A pak najednou onemocní Spriggs a přijede sanitka s lékaři. Bylo to tak pokrytecké. Všechny nás svolali v deset večer do společenské místnosti. Řekli nám, že Spriggs (my mu říkali YONEK) zemřel. Někteří plakali, jiní dumali nad budoucností. Ráno jsme zjistili, že několik lidí chybí. Utekli během noci. Prostě se sbalili, když viděli, že jejich vůdce zemřel, a zdrhli. Tak nás hned svolali a řekli nám, že je na určitou dobu zákaz opustit komunitu a že nesmíme nikomu říct, že Spriggs zemřel na covid. Že by si to nepřál a že by to využili nepřátelé Jašui. A tak jsme ostatním komunitám řekli, že zemřel přirozenou smrtí…

A potom jsi odešel?

Byl jsem tam ještě asi dva měsíce, ale pak mě tam nic nedrželo. Viděl jsem, jak se po Spriggsově smrti rozpoutal mocenský boj o vedení v Dvanácti kmenech. Nakonec si nejvyšší pozici ukořistila Marsha, Eugenova vdova, a pod ní všechno řídí tři nejdůležitější vedoucí Dvanácti kmenů. Jeden z nich je dokonce u vás v Česku.

Cože? Heuler je jeden ze tří nejmocnějších mužů v Dvanácti kmenech?

Ne, ten ne. Někdo jiný. Bydlí v Mšeckých Žehrovicích a je mezi zakládajícími členy spolku. Ale moc se neukazuje. On je tou skutečnou šedou eminencí v Česku. (Jeho identita bude odkryta v budoucím článku.)

Bylo pro tebe těžké odejít?

V podstatě ani ne. Měl jsem se kam vrátit –⁠ na farmu svých rodičů. Ale jinak jsem samozřejmě o všechno přišel. Jsem nesmírně rád, že jsem před vstupem dal alespoň polovinu svých peněz bývalé manželce a dceři, a že jsem vše nevěnoval této sektě.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat českým čtenářům?

Aby se nenechali oklamat jako já. A aby s tím něco udělali. Dřív, než se vám to rozroste a nebudete to moci zastavit…

Investigativní tým Studentských listů

Investigativní tým Studentských listů. Autoři textu jsou u některých článků z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..