Americké prezidentské volby se blíží, konat se budou v listopadu 2020. Kandidáti obou hlavních stran ale musí před oficiálním soubojem ještě projít tzv. primárkami.

Zatímco ve většině evropských zemí včetně České republiky se o hlasy voličů uchází vícero stran, ve Spojených státech jsou prezidenti a vlády pouze ze dvou hlavních partají – levicové a liberální Demokratické strany a pravicové a konzervativní Republikánské strany.

Obě tyto strany si v primárkách – vnitrostranickém souboji uchazečů, kteří se chtějí stát oficiálním stranickým kandidátem na funkci prezidenta země – vybírají svého člověka, kterého vyšlou do prezidentské volby, která proběhne 3. listopadu 2020. Vítězný kandidát projde několika koly a bude ohlášen na stranickém sjezdu.

O nominaci u demokratů se na počátku ucházelo 22. Spousta z nich už odstoupilo, protože neměli dostatečnou podporu, nebo byli vyřazeni národním výborem. Mezi trojicí kandidátů s největšími šancemi jsou bývalý viceprezident za Obamovy administrativy Joe Biden a senátoři (za stát Vermont) Bernie Sanders a (za Massachusetts) Elizabeth Warrenová. Biden v průzkumech zapisuje okolo 27 %, Sandersovi přisuzují 16 a Warrenové 15.

Republikáni mají situaci výrazně jednodušší, o nominaci se ucházejí v podstatě jenom dva kandidáti – obhajující prezident Donald Trump William Weld, bývalý guvernér státu Massachusetts. Trump má vítězství téměř jisté, průzkumech vede s 91 %. Není ale vyloučeno, že se klání ještě o pár uchazečů rozšíří. Zájem totiž vyjádřili bývalí guvernérové Ohia John Kessich a Jižní Karolíny Mark Sanford či bývalý člen Kongresu za Illinois Joe Walsh.

Sjezdy obou stran se konají až v létě 2020 – demokraté v červenci, republikáni v srpnu –, do té doby si na oficiální kandidáty musíme počkat.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..