Tento text je mediální spolupráce.
Festival pořádaný Člověkem v tísni každoročně přináší unikátní filmy s tématikou lidských práv z celého světa. Snímky referují o válce, aktivismu, bezpráví nebo o mezilidských vztazích. Vždy vyzdvihují důležitost empatie a vzájemné tolerance. Letošní ročník nabídne 95 dokumentárních a fikčních snímků a 9 imerzních filmů. Dvacátý sedmý ročník festivalu Jeden svět se uskuteční od 12. března do 27. dubna, v Praze se festival odehraje mezi 12. a 20. březnem, navážou na něj Pražské ozvěny.
Festival nabídne například dokument Návštěvník, který diváctvo zavede na polsko-běloruskou hranici, kde polské ozbrojené složky každodenně masakrují migrující z Blízkého východu. Vizuální báseň Co hory přináší následuje cestu dvou kurdských pašeráků, kteří na hranicích mezi Irákem a Íránem riskují životy kvůli nutnému výdělku. Dokument Má země v nedohlednu zachycující příběh venezuelské rodiny Sikorových, která se prostřednictvím repatriačního programu vrací k českým kořenům. Z české tvorby Jeden svět přinese dokumentární detektivku Satan Kingdom Babylon, která rozkrývá záhadné zmizení ženy mezi zdmi hotelu a upozorňuje na polarizaci americké společnosti a sílící náboženský fanatismus.
Ocenění Homo Homini, které Člověk v tísni na festivalu každoročně uděluje za boj za lidská práva, obdrží nigerijský novinář Philip Obaji a ukrajinská novinářka Viktorije Roscynova. Philip Obaji cenu získá za podrobné zmapování více než stovky případů hrubého porušování lidských práv bezbranných občanů ze strany Wagnerovců a dalších paramilitárních skupin, Viktorije Roscynova za odvahu vyprávět příběhy Ukrajinců na Ruskem okupovaných územích a za dlouhodobou novinářskou práci věnovanou pokrýváním témat ohrožujících demokratické uspořádání Ukrajiny, ze které neslevila ani přes ohrožení osobní bezpečnosti. Cenu předá 12. března v Pražské křižovatce bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.