Březnový model agentury Kantar pro Českou televizi poukázal především na růst podpory pro ODS, pokračující úpadek Pirátů a mírně slábnoucí, ale stále dominantní hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Podrobnější data voličské podpory vycházející z průzkumu potom ukázala rostoucí pozici TOP 09 u nejmladších voličů, jíž by dalo hlas 18,5 % mladších třiceti let.
TOP 09, která dříve vyhrála studentské sněmovní volby v letech 2010 a 2013, se tak u mladých voličů vrací na své pozice, kde jí dosud silně konkurovali postupně rostoucí Piráti. Piráti by dle souhrnných dat agentury Kantar za listopad až letošní únor skončili u nejmladších voličů těsně na druhém místě se ziskem 18 %.
Na třetím místě by skončila opět s těsným rozdílem ODS, jíž by dalo hlas 17 procent mladých. Následuje hnutí STAN (13,5 %), ANO (12 %) a SPD Tomia Okamury (11 %). Pod pětiprocentní hranicí se drží Trikolóra se čtyřmi procenty, která by si u nejmladších voličů vedla nejlépe ze všech věkových skupin.
Podpora dalších stran je ve věkové skupině do třiceti let dle Kantaru zanedbatelná. Platí to zejména pro tradiční levici, KSČM (2 %) a ČSSD (1,5 %). KDU-ČSL by potom byla jedinou současnou vládní stranou, která by mezi mladými voliči pohořela, hlas by jí dalo 1,5 % z nich – nutno však podotknout, že volební preference lidovců jsou dlouhodobě nepříznivé a pod pětiprocentní hranicí by skončili i podle celkových výsledků.
Zajímavé je srovnání s preferencemi nejstarších voličů ve věku nad šedesát let, kde naopak drtivě vede hnutí ANO (42,5 %), následované s velkým odstupem ODS a hnutím SPD. Naproti tomu dvě nejsilnější strany u voličů do třiceti let by v nejstarší skupině zcela pohořely: TOP 09 by dalo hlas 2,5 procenta a Pirátům pouze dvě procenta z nich.
TOP 09 zviditelňují pozice ve vládě i Pekarová Adamová v čele sněmovny
Piráti podle výzkumníků Kantaru oproti situaci před podzimními volbami kromě mladších voličů (ti odcházejí nejčastěji právě k TOP 09) ztrácí také mezi ženami a příznivci s nižším vzděláním, kteří přecházejí směrem k ostatním vládním stranám.
Politolog a spolupracovník redakce Aleš Michal poukazuje na to, že první tři strany (TOP 09, Piráti a ODS) v průzkumu preferencí nejmladších voličů dělí jenom velmi nízké procentní rozdíly. Na vysoké podpoře TOP 09 mezi mladými se podle něj podílí dva faktory, které jsou pro voliče od posledních sněmovních voleb zvlášť viditelné.
„Za prvé je strana jako součást vlády mnohem více viditelná a prostřednictvím Markéty Pekarové Adamové, jež je předsedkyní Poslanecké sněmovny, se jí daří udržovat kontakt s nejmladšími voličskými skupinami,” říká Michal. „Povedlo se jí vypořádat s kauzou Dominika Feriho, která se stranou není přímo spojována, a navíc se o ní v posledních měsících příliš nemluvilo.”
Druhým faktorem podle doktoranda politologie na FSV UK může být téměř neviditelná práce Pirátů, kteří mají velmi omezený prostor k propagaci práce ve sněmovně, z čehož těžili zejména v minulém volebním období. „Zároveň se jim jako vládní straně nedaří živit svůj protestní étos, což jednoduše posiluje konkurenci,“ podotýká Michal.
Zisky ostatních stran podle Michala překvapivé příliš nejsou, minimální podpora tradiční levice je jev, který lze pozorovat dlouhodobě.