11. duben je zajímavý historický den. Osvobozen byl jeden z největších koncentračních táborů nacistického Německa Buchenwald, který se později stal jedním ze symbolů holocaustu.
Buchenwald leží přibližně ve středu dnešního Německa ve spolkové zemi Durynsko. Samotné město je krásné a působil zde například Johan Wolfgang Goethe, který byl jeden z nejvýznamnějších německých spisovatelů. V roce 1937 zde nicméně druhý muž Třetí říše nechal vybudovat koncentrační tábor, který po dvou týdnech dostal název Buchenwald, a to podle lesů, které jsou kolem.
Stavba
Tábor postavili jeho vůbec první vězni. Mezi ně patřili hlavně kriminálníci, homosexuálové nebo třeba svědkové Jehovovi. Později začali tábor zaplňovat hlavně Židé. Tábor měl původně sloužit jako náhrada několika menších koncentračních táborů v okolí. Celkově táborem prošlo na 280 000 lidí. Jejich počet se neustále zvyšovat a z původního tábora pro 8 tisíc v něm bylo v jednu dobu dokonce až 80 tisíc lidí, a to ke konci války.
Smrt
Čísla usmrcení je velmi těžké dohledat, nicméně podle dochovaných dokumentů SS v táboře zemřelo kolem 33 tisíc lidí. K tomu je nicméně potřeba připočítat popravy, které byly evidovány zvlášť. Odhaduje se, že popraveno bylo asi 9 tisíc lidí. Posledních 15 tisíc lidí zemřelo těsně před osvobozením v evakuačních transportech. Celkové číslo úmrtí je tak astronomických 56 545 osob.
Osvobození tábora Buchenwald
4. dubna se podařilo americké 89. divizi obsadit tábor Ohrdurft, který patřil do sítě táborů Buchenwaldu. Samotný tábor byl evakuován 6. dubna. O dva dny později poslal jeden z vězňů pomocí amatérsky sestaveného rádia zprávu, že se německá armáda snaží tábor zlikvidovat.
Na tuto zprávu reagovaly americké jednotky odpovědí „Vydržte, jdeme pro vás”. Poté někteří z vězňů naběhli na zbývající strážce a zneškodnili je pomocí zbraní, které shromažďovali již od roku 1942. Ke konečnému osvobození tábora Američany došlo 11. dubna v 15:45. Osvobozeno bylo 21 000 vězňů. Později byl vybrán tisíc občanů Německa, aby se šli do kempu podívat. To mělo zabránit, aby se taková tragédie znovu opakovala.