Některým školákům, kterým byla kvůli epidemii nového typu koronaviru COVID-19 zrušena školní vyúka, volno nevadí, jiným ovšem úsměvy na tváři po prvních dnech vynucených „prázdnin” pomalu mizí. Mezi ně patří také celá řada maturantů, kteří stále neví, kdy budou moci absolvovat zkoušku dospělosti.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na páteční tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že ministr školství Robert Plaga (ANO) předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Důležitá otázka tak zní – kdy to bude?
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) totiž například v sobotním rozhovoru s DVTV prohlásil, že je možné, že epidemie může trvat až do května, nebo i konce školního roku. „Pak se bude muset dohodnout s panem ministrem (Plagou), jak k tomu přistoupit. Je možné, že děti v letošním roce do školy nepůjdou. Že docházka začne až v září.”
Je však potřeba připomenout, že se jedná pouze o spekulace, nikoli schválenou věc. Na speciální infolince Ministerstva školství jsme se dozvěděli, že o osudu maturit (a pravděpodobně školního roku obecně) bude ministr mluvit na pondělní tiskové konferenci od 10 hodin.
https://www.facebook.com/canovmichael/posts/2437824073195662
Školy už jsou zavřené deset dní a stále se nic neví. Nelze se tak divit, že někteří maturanti začínají být neklidní. Právě proto je pravděpodobně upoutal příspěvek senátora Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj), který na Facebooku sdílel post (viz výše), v němž navrhuje, aby byla maturita udělena úředně všem studentům posledního ročníku středních škol.
Odůvodňuje to pak takto: „Svět se nezboří a my se teď nebudeme zdržovat záležitostí, která je vzhledem ke vzniklé situaci naprostou marginálností. Pokud bude skutečně předložen návrh zákona tak, jak píše pan ministr, budu v Senátu navrhovat řešení, které jsem zde právě popsal.”
Příspěvek za necelé dva dny získal přes tři tisíce reakcí, tisíc komentářů a přes 600 sdílení. V komentářích pak celá řada studentů s návrhem souhlasí. Na Facebooku dokonce vznikla událost Udělení maturity úředně všem maturantům 2020, která má jako úvodní fotku právě Canův příspěvek a o kterou má zájem více než sedm tisíc lidí. Podobně nazvanou petici pak podepsalo přes 20 tisíc lidí.
Jde o mimořádnou situaci, odůvodňuje Canov
Mohlo se tak stát, že přes řetěz sdílení a komentářů si někteří skutečně začali myslet, že maturity budou úředně uděleny všem letošním maturantům. Tak tomu ovšem, minimálně zatím, není.
Objevily se ale i takové komentáře poukazující na to, že úřední udělení maturit by nebylo fér vůči předchozím a budoucím studentům, kteří by zkoušku normálně museli skládat. „Je možné, že školy budou zavřené do konce školního roku. Jde o naprosto mimořádnou situaci,” reaguje pro Studentské listy sám Canov.
Podle něj existují tři možnosti řešení. „Celý ročník by se anuloval, maturity by se konaly na podzim nebo by byly úředně uznány všem studentům, kteří prospěli v pololetí,” přibližuje. Už ve svém facebookovém příspěvku napsal, že své řešení bude chtít prosadit v Senátu.
To se mu může podařit, pokud by přesvědčil dostatečný počet senátorů. „Podporu jsem nesháněl, uvidíme, co pan ministr předloží. Nechci předvídat, zda se mi to podaří, ale bude bouřlivá diskuse,” predikuje.
Canov je profesí učitel fyziky, matematiky a chemie, původně vyučoval na základní škole, pak na gymnáziu v Liberci. „Sám jsem čtvrt století maturity zkoušel, takže mě nikdo nemůže podezřívat, že bych maturity podceňoval. Jde o mimořádnou situaci,” shrnuje.
S Canovým návrhem nesouhlasí pirátský poslanec a místopředseda školského výboru Sněmovny Lukáš Bartoň. „Je to až ta poslední možnost. Maturity by měly být odložené a za jakýchkoliv okolností se konat do konce léta – i v červenci nebo srpnu. Dají se skládat i se zdravotními opatřeními. Můžeme se současné situaci přizpůsobit,” komentuje pro Studentské listy.
Další místopředseda školského výboru a poslanec hnutí ANO Stanislav Fridrich si dokáže představit spíše podzimní termín. „Je to komplikovaná situace. Je potřeba, aby ministerstvo změnilo zákon. Můžeme ho zmocnit, aby termín stanovovalo vyhláškou,” navrhuje.
Fridrich nezamítá ani to, že by se maturity konaly v červenci nebo srpnu. „Nemyslím si ale, že by bylo vůči budoucím maturantům férové, aby se udělovaly bez jakékoliv zkoušky či ověření,” dodává pro Studentské listy.
Ročník se určitě anulovat nebude, říká expert na vzdělávání
„Je to otázka ministerstva školství. To má scénář, který se odvíjí od toho, kdy se znovuotevřou školy. Pokud se tak stane s dostatečným předstihem, aby se maturity mohly odehrát, v květnu či červnu, pak by proběhly v provizorním režimu,” myslí si analytik Informačního centra o vzdělávání EDUin Bohumil Kartous.
Kartous, mediálně známý expert na vzdělávání, pro Studentské listy popsal další scénáře, které by mohly nastat: „Pokud se školy neotevřou nebo se otevřou až v závěru školního roku a nebude čas maturity zorganizovat, dojde nejspíše k provizornímu řešení ukončení středoškolského vzdělání. Asi se to bude řešit s přihlédnutím k výsledkům dosavadního studia.”
Podobně zní i návrh senátora Canova na úředně udělené maturity. Co si o něm myslí Kartous? „Pokud se nebudou konat v provizorním režimu, je vysoce pravděpodobné, že dojde k uznání na základě předchozích výsledků. Určitě nedojde k anulaci ročníku,” odhaduje.
Zároveň ale poznamenává, že nejistá situace ohledně maturit by mohla podpořit alternativní způsoby zadávání maturitní zkoušky. „Celý systém nebude schopen reagovat tak rychle, ale některé školy by mohly zkoušet profilovou část digitální cestou. Není problém například zadávat eseje z angličtiny či češtiny na dálku. Mohla by to být příležitost to experimentálně vyzkoušet. Osobně bych školy vyzval, aby té situace využily. Není to žádná hrůza,” vybízí.
Státní maturity měly začít na začátku dubna
Státní maturity měly začít 8. dubna slohem z češtiny, další zkoušky pak měly následovat 30. dubna a na začátku května. Školní část maturitní zkoušky se pak v jednotlivých školách lišila, většinou však byla naplánována na druhou půlku května.