Místopředseda Mladých lidovců Vít Mikušek byl na nedávném sněmu zvolen do vedení celoevropské mládežnické organizace Youth of the European People’s Party (YEPP), což je na české poměry značný úspěch. V rozhovoru pro Studentské listy mluví o tom, jak se ke kandidatuře na tak vysokou pozici dostal, jak taková evropská mládežnická organizace funguje, nebo o tom, proč KDU-ČSL nechybí mladí politici, ale mladí voliči ano. 

Z pozice místopředsedy mládežnické organizace jste se vyšvihnul do pozice místopředsedy celoevropských mladých lidovců. Jaký je to pocit?
Je to pocit nejenom úspěchu, ale i zadostiučinění v průpravě, kterou získáváme v mládežnických organizacích. V Mladých lidovcích se snažíme naše členy vést k tomu, aby byli schopní spolek reprezentovat i na mezinárodní úrovni a vysíláme je dlouhodobě do zahraničí na různé akce. Právě YEPP nám umožňuje setkávat se se spoustou mladých lidí se zájmem o politiku napříč Evropou. Dobré vztahy s našimi zahraničními partnery se potom promítají až takhle vysoko, jako je předsednictvo evropské mladé lidové strany, kam se nám momentálně podařilo dostat a vyjednat pro to potřebnou podporu. Nakonec jsem byl k mému velkému překvapení zvolen s opravdu velkým počtem hlasů. Plyne z toho pro mě závazek, abych svůj mandát vykonával nejlépe, jak umím, a dostál závazkům také vůči našeho regionu.

Jak jste se ke kandidatuře vlastně dostal? Jak proces takového zvolení funguje?
Předchází tomu pozvánka na kongres, což je vrcholný orgán mládežnické evropské lidové strany, který se schází jednou za dva roky a volí si nové předsednictvo. Každá členská organizace tu má určitý počet hlasů, který odpovídá jejím parametrům, jako jsou počet členů nebo zastoupení mateřské strany v národním či evropském parlamentu. Kandidáti na jednotlivé posty se mohou hlásit předem do určitého termínu.

My jsme měli v českých a slovenských lidoveckých mládežnických organizacích záměr, abychom se spojili dohromady a postavili společného kandidáta. V předsednictvu YEPP totiž nebyl žádný kandidát z Česka ani Slovenska už od roku 2006, což je už dlouhá doba na to, aby se to mohlo změnit a abychom tam měli nějaké zastoupení. I vzhledem k tomu, že mládežnická politika u nás v posledních letech funguje velmi dobře, mládežnické organizace jsou aktivní a jsou ve veřejném prostoru vidět. Proběhlo určité předkolo, kde jsme měli možnost zvážit, jakého kandidáta bychom chtěli společně představit, z čehož jsem vzešel já. Poté následovala zmíněná vyjednávání se členskými organizacemi, s nimiž máme dobré vztahy.

Jak vlastně taková celoevropská mládežnická organizace funguje? Podobně jako například celoevropské politické strany typu EPP, PES nebo ALDE?
Přesně tak. Mladí evropští lidovci kopírují struktury mateřské strany, což je Evropská lidová strana (EPP). Její mládežnická organizace tak zastřešuje mládežnické spolky jednotlivých stran sdružených v EPP. Zároveň YEPP není omezený jenom na členské organizace ze zemí Evropské unie, máme mezi námi i spolky ze Švýcarska, Norska, Moldavska nebo třeba Běloruska. Jde o organizace založené na stejných hodnotových ideálech, tím pádem jsou kompatibilní a je záhodno s nimi spolupracovat. V rámci YEPP je možné setkávat se prostřednictvím různých jednání, jako je zmíněný kongres, nebo také jednání rady, která se schází několikrát do roka a schvaluje různé rezoluce nebo usnesení k aktuálním tématům.


Letošní kongres YEPP

Předminulý víkend uspořádali evropští mladí lidovci, mládežnická organizace Evropské lidové strany (kam z Česka patří KDU-ČSL a TOP 09), svůj letošní kongres na téma Reconnecting with You(th). Se zdravicí tu vystoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda EPP Donald Tusk nebo lídr parlamentní skupiny eurolidovců Manfred Weber. Delegáti přijali usnesení o několika tématech, mezi něž patří důraz na duševní zdraví, klimatická neutralita do roku 2050, podpora demokracie na Myanmaru nebo návrh evropského rámce pro duální odborné vzdělávání. Kromě toho si také zvolili nové vedení: mandát předsedkyně obhájila Portugalka Ana Lidia Pereira. „Tento víkend ukázal nadšení a odhodlání naší organizace, aby se témata mladých stala prioritou agendy EU,“ uvedla europoslankyně po svém znovuzvolení. Jedním z devíti místopředsedů byl třetím největším počtem hlasů zvolen také Vít Mikušek z českých Mladých lidovců. Mikušek byl společným kandidátem českých a slovenských mládežnických organizací v YEPP. Kromě Mladých lidovců jsou členy také český TOP tým a slovenská Kresťanskodemokratická mládež.


Může toto vaše zvolení nějak pomoci českým mládežnickým organizacím zviditelnit se na evropské úrovni?
Určitě může, z toho důvodu, že nám to pomůže navázat kontakty, rozšířit obzory například v oblasti vzdělávání, třeba co se týče různých soft skills, což je jedna z priorit Mladých lidovců – minulý týden zrovna proběhla v Ústí nad Labem akce, kde jsme se učili vyjednávat. YEPP je poté už přímým dějištěm, kde se dají tyto zkušenosti z vyjednávání uvést do praxe. Takže já mohu být přímým důkazem toho, jak se to může poté prakticky uvést a jsou z toho výsledky – například zvolení do funkce. YEPP nám pomáhá také v tom, že na jeho jednání můžeme vysílat své členy, kteří se tu setkají s ostatními politiky z Evropy a mají s nimi možnost diskutovat o aktuálních tématech nebo se účastnit panelových diskusí s odborníky, které se snažíme pořádat.

Už doposud jste zastával v českých Mladých lidovcích pozici místopředsedy pro zahraniční vztahy. Co obnáší?
Snažím se náš spolek dobře reprezentovat v zahraničí, nejen v rámci YEPP, ale také na jiných akcích, které pořádáme se zahraničními partnerskými organizacemi. Máme dobré vztahy s Junge Union z Bavorska (mládežnické organizaci německé vládní CDU/CSU, pozn. red.) nebo Junge ÖVP z Rakouska, kde máme také podepsanou smlouvu o spolupráci a každoročně pořádáme několikadenní společná setkání. Právě na těchto akcích jde o kvalitní reprezentaci spolku navenek směrem k zahraničním partnerům a navazování dalších přátelství s jinými organizacemi.

Ještě k vašemu zvolení: může tato aktivita na evropské úrovni pomoct i mládežnické politice v Česku? Nyní bohužel platí, že mládežnické organizace jsou na českém politickém spektru spíš outsidery…
Pomoci to může, ale je to trochu běh na dlouhou trať. My se snažíme přebírat trendy ze zahraničí, například z Rakouska, kde je na mládežnické organizace dáván mnohem větší důraz než u nás. I zde už je to ale na dobré cestě. Z vlastní zkušenosti z Mladých lidovců mohu říct, že je tu jednoznačně pozitivní trend v tom, v jakém vztahu jsou mateřské strany k mládežnickým organizacím. My jsme se jako Mladí lidovci nedávno sloučili s Mladými křesťanskými demokraty, teď máme díky tomu pod křídly KDU-ČSL už pouze jedinou mládežnickou organizaci. Tím pádem tu byl prostor pro zcela novou smlouvu o spolupráci s mateřskou stranou, v rámci níž se kooperaci snažíme ještě více prohloubit. Když mateřská strana vidí, že mládežnická organizace skutečně něco dělá, je aktivní, snaží se domácí politické scéně pomoci, tak je tu potom z její strany natažená ruka.

BRUSSELS YEPP Congress 2021 @Hotel Thon – Reconnecting with You(th)

Může se to zlepšit i v souvislosti s blížícími se sněmovními volbami? I z mládežnických organizací máme mladé kandidáty, kteří mají šanci ve sněmovních volbách uspět, včetně vašeho předsedy Radovana Gaudyna, který kandiduje ze čtvrtého místa v Ústeckém kraji.
Určitě může. My máme jako Mladí lidovci v současnosti deset kandidátů do parlamentních voleb v rámci koalice SPOLU, což je pro nás úspěch, protože se snažíme vychovávat mladé lidi k tomu, aby měli o politiku nejen pasivní, ale také aktivní zájem. A také aby nezanedbávali své vzdělání a potom se ho snažili zúročit v politice.

KDU-ČSL má včetně vás spoustu mladých politiků, zároveň má však nouzi o mladé voliče. Lidovci ani SPOLU u mladých podle dostupných dat tolik nebodují…
Je to trochu paradoxní situace, protože se skutečně zdá, že KDU-ČSL má silnou podporu v řadách mládežnické organizace, a zároveň by se mohlo zdát, že mladých voličů má málo. Lze nicméně udělat určitou příměru k rakouským lidovcům, kteří jsou stranou, která primárně na mladé voliče necílila, zajímají se spíše o venkovské farmáře a jejich problémy, středobodem jejich programu není skupina prvovoličů.

Tohle je podobné i v případě KDU-ČSL, případně celé koalice SPOLU, které určitě cílí spíše na starší voliče. Ale myslím, že díky tomu, že máme aktivní mládežnickou organizaci, v níž je řada zapálených mladých lidí, tak se daří posunovat naši voličskou základnu směrem k mladším lidem a akcentovat témata, která je pálí. Ať už jde o problematiku duševního zdraví nebo sexuální násilí. I díky tomu, že máme své sněmovní kandidáty, kteří je prosazují, věřím, že jsme na správné cestě a trend jde směrem k mladším voličům.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..