• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:3 minuty čtení
Právě si prohlížíte V Praze proběhne protest proti snížení slev na jízdném pro studenty. Organizují ho mladí levicoví politici

V Praze příští týden proběhne protest a následný pochod kolem Úřadu vlády proti plánovaným škrtům ve slevách na jízdném pro studenty a seniory. Akci s názvem NECHAT75 společně pořádají Mladí sociální demokraté a Budoucí, mládežnická organizace hnutí Budoucnost.

Jak pořadatelé informovali v tiskové zprávě, cílem akce je upozornit na negativní dopady plánovaných úprav slev na jízdném pro studenty a seniory, které se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodla snížit z dosavadních 75 procent na padesát procent v rámci rozpočtových škrtů.

Podle zástupců mládežnických organizací snížení slev vzhledem k vysoké inflaci může pro mnohé studenty a studentky znamenat čáru přes už tak omezený osobní rozpočet. Komplikace může způsobit také seniorům z regionů se špatnou dostupností zdravotní péče, pro něž je dostupná veřejná doprava způsob, jak se dostat k lékařským službám.

„Klimatická krize je v poslední době viditelnější a viditelnější. Jedním z kroků pro její zpomalení nebo zastavení je omezení individuální dopravy. Tímto krokem vláda jedině nahrává názoru, že ji změna klimatu nezajímá, že jí jde mnohem více o ekonomický růst než o existenci naší planety. Stejně tak tuto vládu nezajímají životy nejméně ekonomicky aktivních lidí — studentů a studentek či seniorů a seniorek,“ říká spolumluvčí Budoucích Lucie Sklenářová. 

Vláda při škrtání upřednostnila vyšší příjmové kategorie, které ještě hodlá podpořit novými daňovými výjimkami, před seniory a studenty představující ekonomicky nejslabší skupiny společnosti,“ kritizuje úsporné opatření Fialovy vlády předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych. Ten rovněž pořádání společného protestu proti snížení slev na jízdném vnímá jako počátek nové spolupráce na mládežnické levicové scéně.

Samotná demonstrace proběhne v pátek 4. března od 15:30 na pražském náměstí Klárov, kde vystoupí řečníci a řečnice za obě mládežnické organizace i další hosté s proslovy, které se budou zaobírat sociálním a environmentálním rozměrem dostupné veřejné dopravy.

Demonstraci bude následovat pochod, jehož cílem bude sídlo Úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše a Ministerstvo dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody, kde budou symbolicky předány vlakové a autobusové jízdenky se žádostí o proplacení.

Součástí iniciativy NECHAT75 je také petice v elektronické, i fyzické podobě, již bude možné podepsat na samotném pochodu.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..