Studentské hnutí Fridays For Future (FFF) v pátek 21. října uspořádalo v Praze východoevropskou stávku za klima. Stávkující z Česka i zahraničí apelovali na politiky, aby provedli konkrétní kroky ke zmírnění klimatických změn. Tichou připomínkou taky uctili oběti střelby v bratislavském gay klubu.

Východoevropská stávka za klima se v Praze nekonala náhodou. Česká republika, která nyní předsedá Evropské unii, nepatří v otázce klimatických změn mezi nejaktivnější země. Přítomní vyzvali nejen na české politiky, aby na klimatické konferenci OSN COP 27 vystoupili s konkrétními návrhy, jak se změnou klimatu bojovat. Setkání se bude konat od 6. do 18. listopadu 2022 v Egyptě.

Na páteční stávce, vedené v angličtině i češtině, se vystřídalo několik řečníků. První vystoupil egyptský aktivista Kareem Taha, jenž vyzval svou vládu k propuštění bezdůvodně vězněných obyvatel. „Vězni jsou držení v podmínkách, které zahrnují mučení a jiné kruté zacházení. Od nástupu prezidenta Abd al – Fattáha as Sísiho k moci zemřely ve vazbě stovky lidí kvůli odepření zdravotní péče a jinému zneužívání. Egypt zůstává jedním z největších popravčích na světě,“ řekl aktivista.

Dále na pódiu vystoupili Emma Novotná a Matyáš Dynka, zástupci FFF ze Zlína a Brna. Kromě klimatické spravedlnosti ve svém projevu zmínili i tragickou událost v Bratislavě: „Jak všichni víme, klimatická spravedlnost není jen o klimatu, jde o vytvoření světa rovnosti, přijetí a solidarity. Rádi bychom proto vyjádřili solidaritu s přáteli a rodinami obětí střelby v baru Tepláreň z minulého týdne a také s celou slovenskou LGBTQ+ komunitou.“

Na nedávné dění na Slovensku reagovala i Agáta Hrdličková, která se zaměřuje na LGBTQ+ inkluzivní vzdělávání. V podobném duchu mluvila o nerovnoprávnosti také reprezentantka feministické organizace SdruŽeny Eliška Koldová. Na jejich počest obětí útoku drželi stávkující minutu ticha.

Aktivistka z ukrajinské organizace FFF jménem Nox se ve svém projevu vrátila ke klimatické konferenci COP 27. Přidala se ke kritice politiků, kteří podle ní opět nedojdou k takovým závěrům, které by mohly klimatické změny zastavit. Se stejnou myšlenkou zakončilo část stávky na Malostranském náměstí svým projevem klimatické hnutí Univerzity pro klima.

Program dále pokračoval průvodem ze Staroměstského náměstí přes Karlův most na Kampu, kde organizátoři připravili piknik.

Renata Pernegrová

Jsem studentka gymnázia a ráda bych pokračovala studiem v zahraničí. Zajímám se o politiku, mezinárodní vztahy a historii. Ráda čtu, rekreačně sportuji a zajímá mě zdravý životní styl. Píši pro Youth Journalism International(YJI)a mezi má oblíbená témata na články patří zahraniční politika a diplomacie.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Stále více lidí se začíná ptát, proč ekologické organizace:
    – bojují za klima odstavováním jaderných elektráren, tedy jediného v praxi použitelného zdroje energie, který neprodukuje žádný CO2, ani jiné skleníkové plyny (vodní energie máme málo a fotovoltaika i větrné elektrárny se musí zálohovat v horkém stavu udržovanými elektrárnami na fosilní paliva – a jimi produkovaný CO2 se musí počítat jako emise těchto zdrojů)
    – bojují za elektromobily, když elektromobil na kilometr jízdy vyprodukuje násobně víc CO2 než normální auto (u nás cca 3 – 4 násobek, v některých státech až 6 násobek). Na úroveň skleníkového ekvivalentu auta a elektromobilu se dostane v EU pouze Francie, když jí jedou všechny jaderné elektrárny
    – bojují za přechod z uhlí na zemní plyn, když celkový efekt zemního plynu (při započítání úniků metenu) je 1,5 až 1,8 násobný oproti uhlí, v závislosti na původu, délce a způsobu transportu
    – bojují za přechod z uhlí na dřevěné pelety, které na jednotku uvolněné energie vyprodukují víc CO2 a jako „bonus“ řadu škodlivých látek, a navíc se tím likvidují obrovské plochy lesů a absence jímání CO2 z atmosféry těmito lesy působí proskleníkově
    – bojují proti těžbě místního zemního plynu, se kterým jediným bychom se potenciálně mohli dost pod tu jedničku, kterou má uhlí
    ?
    A takových otázek lze, pochopitelně, položit více.
    S trochou nadsázky se dá uvést, že dokud ekologičtí aktivisté bojují za tyto věci, je to nepřímý důkaz, že jejich vůdcové považují antropogenní globální oteplení za podvod. Strach bychom měli dostat až tehdy, pokud by začali bojovat za návrat k méně skleníkovému uhlí a výstavbu neskleníkových jaderných elektráren.
    A o hnutí FFF lze konstatovat, že studentům odpadne 1/5 vyučovacího času, takže je větší pravděpodobnost vzniku generace, která nesmyslnost toho, co ekologové hlásají, nebude s to rozpoznat. S trochou nadsázky říkám, že největším nepřítelem ekologie jsou Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro gymnázia, které jsem používal, když jsem gymnázium studoval (a i dlouho poté).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..