Země, které jsou součástí Africké unie, zasazují stromy podél jižní hranice Sahary, aby tím zamezily jejímu dalšímu rozrůstání. Chtějí vypěstovat čtyři míle široký pás stromů od Senegalu až po západní Džibutsko, který by oddělil Saharu od obyvatelného jihu. Na tomto plánu se podílí nejen členské státy, ale i mnoho neziskových organizací. 

Hlavním cílem bylo vypěstovat stromy, které by pokrývaly sto milionů hektarů půdy v oblasti Sahelu a tím zamezily zvětšování se oblasti Sahary směrem na jih. Ambiciózní plán měl také vytvořit deset milionů nových pracovních pozic a měl pomoct s řešením ekologických problémů zejména v oblasti uhlíkové stopy. Do dneška se na projekt věnovalo více než osm miliard dolarů. 

Dalším dopadem vypěstování pásu flóry má být zlepšení situace v rámci udržitelnosti přírody na tomto území. V oblasti severního Sahelu se většina stromů používá na podpal, a proto ubývá kvůli zvyšující se poptávce dřeva, což způsobovalo každoroční úbytek stromů. Díky novému pásu zeleně by tak počet stromu v této oblasti měl v budoucnu převýšit poptávku.

Iniciativa velké zelené zdi v některých oblastech dokonce zapříčinila, že z půdy, na kterou se stromy zasadily, vytvořila plodnou půdu k pěstování rostlin užitečných pro farmaření. V některých oblastech, kde se v současnosti plánuje zasadit stromy, ovšem může být problematické udržet rostliny při životě. To vede ke spekulacím ohledně udržitelnosti tohoto nápadu. 

Od založení projektu se cíle rozrostly nejen na ochranu oblasti Sahelu, ale také na ochranu vodních zdrojů v této oblasti. Země jako Nigérie, Senegal a Etiopie už začaly s aktivním sázení stromů, v roce 2019 tak bylo už postaveno patnáct procent zdi. V Etiopii pak dokonce zasadili skoro deset milionů stromů.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..