V nové pětikoaliční vládě Petra Fialy mají vzniknout tři nové ministerské posty. Jednou z plánovaných změn má být vytvoření nového postu ministryně pro vědu, výzkum a inovace, který má zaujmout poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Proč se vznikající vláda k vytvoření nové ministerské pozice uchýlila a co může přinést?

Koordinaci zdrojů souvisejících s vědou v současnosti nemá na starosti jedno centrální ministerstvo a finanční prostředky určené na vědu a výzkum jsou rozděleny mezi více ministerstvech. Nejednotná koordinace dle pětikoalice škodí a současný výzkum omezuje, což nový kabinet plánuje vytvořením nového samostatného ministerského postu zlepšit a tím podporu výzkumným činnostem zefektivnit.

Hlavní cíl nového postu spadajícího pod úřad vlády (o samostatný ministerský úřad stejně jako v případě ministrů pro legislativu a evropské záležitosti nepůjde) má být zajištění lepší koordinace finančních prostředků pro vědu, inovace a výzkum.

Nová ministryně si také klade za cíl podpořit podnikatele ze soukromého sektoru, aby mohli podnikat ve spolupráci s veřejným vědeckým sektorem a tím byli schopni dosáhnout lepších výsledků než v současnosti.  Jedním z dalších bodů vládního programu je snaha udržet ve vědě více než dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Dále také koaliční plán zahrnuje body jako je podpora mladých vědců, snížení byrokracie v oblasti vědy a také podpora výzkumu, jenž je zaměřen na řešení bezpečnostních problémů.

Více žen do vědy

Kandidátkou koalice SPOLU na post ministryně vědy je v současnosti Helena Langšádlová z TOP 09. Ačkoliv nemá příliš zkušeností ve vědeckém oboru, má za sebou již dlouhou kariéru v politické sféře. Za dobu působení v politice se stala starostkou Černošic, ve sněmovně zasedá nonstop od roku 2010, kdy její domovská TOP 09 do dolní komory poprvé pronikla.

Ve sněmovně se převážně věnovala internetovým a kybernetickým hrozbám. Jako jeden ze svých hlavních cílů na postu ministryně si podle svých slov klade dostat více žen do vědy a výzkumu, dosáhnout toho však chce skrze jiné prostředky než je pozitivní diskriminace: její plán spočívá v motivaci žen skrze vytváření lepších podmínek. 

Body v koaliční smlouvě týkající se nového vládního postu jsou obecné a u některých věcí není jasné, jak jich chce vznikající vládní koalice konkrétně dosáhnout. Vládní plány rozhodně nejsou nerealistické a lze tedy očekávat, že díky lepší koordinaci a vládním snahám se podmínky pro inovace a výzkum v oblasti vědy můžou v budoucích letech zlepšit. Záleží však pochopitelně na nové vládě a její ochotě dodržet předvolební sliby.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..