Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Elon Musk představil budoucnost Tesly

Tesla na začátku října představila prototyp své nové vlajkové lodě v oblasti technologií. Jedná se o roboty, od kterých si vývojáři slibují, že budou  moct být v budoucnu používané jak velkými firmami v průmyslu, tak i lidmi jako asistent ke každodenním činnostem. 

Cílem vývoje robotů Optimus má být funkční umělá inteligence, která je schopná vykonávat každodenní činnosti stejně jako lidé. Musk během představení, které probíhalo na začátku října, prohlásil, že současní roboti na trhu nejsou schopní myslet a on to svou vizí chce změnit. Pokud bude vše pokračovat dle plánu, tak Musk předpokládá, že bude moct vyrábět své roboty v milionech kusů a prodávat je za méně než 20 000 amerických dolarů. Musk si mimo jiné slibuje, že by jeho roboti mohli přinést v budoucnu Tesle více peněz než jejich dosavadní vlajková loď elektrická auta, a tím rozšířit potenciál firmy. 

Začátkem října Musk také řekl, že doufá, že se lidé na Teslu budou dívat na více než jen firmu, která vyrábí auta, ale že ji lidé budou vnímat také jako důležitou společnost v oblasti umělé inteligence, jež figuruje jako lídr na trhu. Během samotného představení nových robotů byla ukázána videa, ve kterých roboti dělají jednoduché činnosti jako zalévání květin a přenášení krabic. K prodeji a distribuci zhotovených modelů, které jsou schopny vykonávat všechny věci, které byly představené, by mělo dojít za tři až pět let. 

Jiní producenti aut jako například Toyota a Honda mají také své funkční modely robotů s umělou inteligencí, jenž dokážou dělat i komplikovanější věci, jako je například házení míče. Tesla je ovšem prozatím jediná firma, která chce roboty nabídnout i na veřejně přístupném trhu. Ostatní je prozatím používají jen při výrobě a nemají ambice prodávat je normálním lidem.   

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..