Minimálně dvacet gepardů se vrací do Indie, putují z Jižní Afriky a Namibie, kde jsou ve stabilních populacích. Indická vláda se o obnovu gepardí populace snaží již od doby jejího zániku v roce 1952, ovšem teď je díky spolupráci s jinými zeměmi schopná postarat se o novou potenciální populaci nejrychlejšího pozemního zvířete na Zemi.

Ochranáři doufají, že se gepardi v Indii rozmnoží a budou poté opět moci volně žít v přírodě, a tím dlouhodobě obnovit divokou gepardí populaci v budoucnu i mimo chráněné parky. Před tím než budou propuštěni do národního parku, budou v měsíční karanténě, kde si mají zvyknout na indické přírodní podmínky.

Gepardi společně s biology a ochranáři podnikli cestu přes oceán a dorazili v pořádku do Indie, kde byli vypuštěni do karantény. Poté budou žít v národním parku Kuno, kde budou pod dohledem ochranářů, kteří budou dohlížet na jejich bezpečí a chránit je před případnými pytláky, kteří byli hlavním důvodem vyhynutí gepardů v padesátých letech minulého století.

Indie se už v minulosti snažila obnovit gepardí populaci, například v sedmdesátých letech, kdy spolupracovali s Íránem na dopravě a udržení gepardů, ovšem snaha byla neúspěšná a populace opět zanikla, a tím i další snahy Indické vlády o obnovení její populace. Gepardi se na území Indie na více než padesát let nedostali. 

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..