Společnost Niki pomáhá lidem z rozvíjejících se částí Indie. Na trh uvedla aplikaci, jež asistuje Indům žijícím mimo města, kteří nerozumí anglickým stránkám na internetu. Aplikace překládá informace do jazyků, kterým uživatelé rozumějí. V Indii se oficiálně používá 22 jazyků a lidé, kteří mluví jedním z dialektů, často nemluví anglicky a mají tak potíže s nakupováním na internetu.

Aplikace nejen překládá informace z internetu z angličtiny do jazyků, kterým obyvatelé Indie rozumí, ale také umožňuje uživatelům verbálně zadávat příkazy do aplikace. Niki funguje především jako hlasový asistent, na kterého mohou uživatelé hovořit svým jazykem či dialektem, a software poté vyhodnotí žádost a zpracuje nejvhodnější nabídku produktů a služeb. 

CEO společnosti Sachin Jaiswal říká, že aplikace má hlavně soužit lidem, kteří nebydlí ve městech a nehovoří anglicky. Za cíl si klade, aby více Indů mohlo nakupovat online a aby jejich jazyk nebyl bariérou. V současnosti nakupuje online jen 5 procent Indů, hlavně kvůli tomu, že nemají jistotu, když nakupují v mezinárodním prostředí, které je většinou orientované na anglicky mluvící komunitu.

Algoritmus, který software nabízí, automaticky zpracuje přání uživatele a nabídne nejrelevantnější položky ze svého sortimentu pro více než 150 milionů zákazníků. Niki nemá napodobovat velký supermarket, ve kterém je na výběr mnoho variací stejného produktu. Má spíše fungovat jako menší lokální obchod, který je přístupný všem lidem po celé Indii. Díky možnosti používání hlasu k objednání tak uživatele nemusejí mít problémy se psaním na anglické klávesnici, což Sachin Jaiswal označuje za hlavní důvod, proč si lidé nekupují na internetu zboží z mezinárodních stránek.

Aplikace se stala velmi populární napříč Indií a díky tomu také předpokládá, že by v roce 2022 mohla obstarávat 20 procent trhu. V současnosti každá domácnost, která má nainstalovaný sofware od společnosti Niki, ročně zakoupí 52 produktů díky hlasové asistenci.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..