Japonská společnost Nippon Paper začala vyrábět voděodolný karton, který má nahradit aktuálně používané plastové a polystyrenové přepravky. Ty se používají pro přepravu zásilek, jenže se pak vyhazují. Japonský karton naopak slibuje zelenější alternativu.

Nová náhražka polystyrenu přitom není žádnou novinkou, firmy ho používají třeba k přepravě ryb. Ty se při převozu nakládají do ledu, který by normální karton zvlhčil, ale voděodolný materiál ho naopak v krabici udrží, aniž by prosakoval. Zároveň však dokáže unést stejnou váhu jako klasická polystyrenová alternativa.

Voděodolný karton umí zadržet vodu až tři týdny, a poskytuje tak zelenější alternativu k aktuálně používaným plastovým boxům. Firma Nippon Paper si od svého produktu slibuje, že pomůže snížit produkci plastových krabic.

Tato japonská společnost je jedním z největších výrobců papíru v Japonsku a v minulosti čelila kritice právě kvůli ekologii a udržitelnosti. Kritici ji vytýkali kácení lesů v australských lesích, kvůli čemuž mnoho divokých zvířat přišlo o domov. Ti se navíc už tak museli vypořádat se ztrátou svého původního teritoria kvůli lesním požárům.

Pokus firmy o jakousi nápravu či vylepšení reputace se setkává s pozitivními ohlasy. Zdá se tak, že společnost si může vylepšit pověst nejen mezi ekology, ale i mezi svými zákazníky.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..