Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Kavachi je aktivní a přináší otázky ohledně podmořského ekosystému

Podmořská sopka Kavachi, která se nachází na Šalamounových ostrovech, je po několika měsících opět aktivní. Vulkán může každým dnem eruptovat a tím ohrozit podmořské živočichy, kteří v kráteru sídlí. Kavachi se nachází na aktivním sopečném místě, kde aktivitě tektonických desek bylo kvůli vytvořeno mnoho aktivních vulkánů a sopek. Kuriozitou tohoto vulkánu je, že se nachází v zatopeném kráteru, kde se ubytovali také místní druhy žraloků.

Satelitní snímky pořízené NASA ukazují, že je sopka Kavachi opět aktivní a mohlo by brzy dojít k erupci. Analýza snímků nastiňuje, že již teď vulkán produkuje kyselé látky a znečišťuje vodu. Již od října minulého roku je vulkán v aktivním stádiu a z pořízených satelitních snímků to vypadá, že brzy vybuchne. 

Kavachi se nachází v Tichém oceánu nedaleko pobřeží Papuy-Nové Guineje a jedná se o jeden z nejaktivnějších vulkánu v celém oceánu. Po erupcích z roku 2014 se do kráteru nastěhovali žraloci, kteří zde žijí dodnes. Již od zmíněného roku se vědci snaží zjistit, co na tomto místě větší podmořská zvířata tolik láká. I přes to, že oceánologové podnikli rozsáhlé zkoumání v rámci něhož vznikla i dlouhá studie, vědcům se stále nepodařilo zjistit, co kladivouny a žraloky hedvábné na nadprůměrně kyselé a teplé vodě v zatopeném kráteru láká.

Pozoruhodný jev ve vulkánu motivuje vědce, aby se začali soustředit na podmínky v blízkosti aktivních vulkánů. Žraloci totiž nejsou jediní, kterým se v kráteru líbí. Již v minulosti zaznamenali vědci, že se v kráteru vyskytují i rejnoci a v okolí se daří také mikrobům, kteří se mohou živit ze síry, kterou sopka vylučuje. Vědci v současnosti také nejsou schopni předpovědět, jestli se žraloci dokáží z kráteru vyklidit před tím, než plně exploduje či zdali nemohou aktivitu vulkánu vycítit.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..