Koncem května se v Česku objevil první případ opičích neštovic, tedy nemoci, které je věnováno čím dál více pozornosti a kterou někteří označují za budoucí covid. Ač je tato varianta neštovic více smrtelná a má v průměru horší průběh než běžné neštovice, nejedná se o novou nemoc, o které bychom nic nevěděli. Máme tedy očekávat další pandemii?
Co jsou opičí neštovice?
Opičí neštovice jsou většinově přenášeny během pohlavního styku, či jiným kontaktem s tělními tekutinami nakaženého. Mezi symptomy patří vyrážka, otekliny, bolest hlavy či dýchací problémy, které se mohou objevit kdykoliv během prvních tří týdnů nákazy. V Evropě v současnosti nejsou zaznamenané žádné případy úmrtí na opičí neštovice, ovšem nakažených stále přibývá a celosvětově bylo případů opičích neštovic diagnostikováno více než 17 000. Kvůli tomu také Světová zdravotnická organizace vydala nejvyšší stupeň upozornění.
Opičí chřipka patří mezi zoonózy, tedy nemoci přenášené hlavně zvířaty. Tento typ onemocnění je častý, je tedy třeba počítat s jeho výskytem. Poslední dobou se objevují častěji kvůli tomu, že lidská civilizace stále více připravuje divoká zvířata o jejich přirozená území. Tím se s nimi dostává více do styku, čímž se zvyšuje šance na kontakt s nakaženým zvířetem.
Druhý covid?
To, co učinilo onemocnění covid-19 tolik problematickým, byla jednoduchost záměny s jinými nemocemi a vysoká míra lehkého průběhu bez symptomů, které zapříčinily, že se mohlo šířit rychle, aniž by o tom přenašeči věděli. U opičích neštovic tomu tak není hned z několika důvodů. Na rozdíl od covidu je totiž tato varianta neštovic známá již relativně dlouhou dobu ačkoliv se ji v některých zemích stále nepodařilo vymýtit. V afrických zemích jako je Nigérie dodnes trpí občasnými výpuky epidemie opičích neštovic způsobenými neefektivní obranou proti šíření. Kvůli delší existenci neštovic je ovšem již vyvinuté očkování, které zabraňují šíření a vytváří imunitu. Také již existují způsoby, jak potenciální pacienty otestovat. Testy na opičí neštovice jsou ovšem ve své současné podobě neefektivní, kvůli možnosti testovat jen když osoba vykazuje vážnější symptomy (jako například vyrážku).
Opičí neštovice jsou nemocí, kterou známe, máme proti ní očkování i způsoby detekce. Měli bychom tedy být schopni spolupracovat, aby se většímu šíření zabránilo. Nejdůležitější zprávu, kterou by si celosvětová zdravotnická komunita měla odnést je to, že je potřeba pomoci rozvojovým zemím se zvládáním jejich problémů ve zdravotnictví. Bude-li zbytek světa jejich problémy ignorovat, rozšíří se podobný typ onemocnění i do zbytku světa.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.