Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Moře a oceány přináší nový obnovitelný zdroj energie

V roce 2022 obnovitelné zdroje rekordně rostly na popularitě. Energie vyrobená z větrných turbín vygenerovala více elektřiny než v jakémkoliv roce před tím. Minulý rok byl také důležitý pro fotovoltaiku, která též zaznamenala rekordní růst zájmu, mimo jiné způsobený dražší energií kvůli válce na Ukrajině. Ovšem již zaběhlé energetické zdroje nebyly jediné, kterým se minulý rok dařilo. Společnost SWEL totiž vynalezla magnetický stoj který generuje elektřinu pomocí vodních vln.

Technologie funguje na bázi konvertování energie z vln na elektřinu pomocí páteřových součástí, které se otáčí, když do nich narazí vlna. Energie vyrobená touto technologií je tak obnovitelná a neprodukuje žádné skleníkové plyny. 

Oproti tradičním vodním elektrárnám má ovšem několik výhod, které by mohly zapříčinit velkokapacitní produkci. Díky své relativně malé velikost a možnosti vyrábět elektřinu na vlnách je možné Waveline Magnet umístit v podstatě na jakoukoliv větší vodní plochu. Také díky materiálům použitých při výrobě je kompletně recyklovatelný a samotná výroba je velice levná. 

Společnost SWEL, jež operuje převážně v Anglii, vyvíjí tuto technologii déle než deset let. Waveline magnet by dle výzkumu měl konvertovat elektřinu cenově podobně efektivně jako jiné obnovitelné zdroje, ovšem díky možnosti jej implementovat skoro všude, má potenciál stát se jedním z hlavních obnovitelných zdrojů v budoucnosti.

Díky tomu, že magnet pluje na vodě, by ani jeho implementace neohrožovala vodní zvířata. Nabízí tak dobrou alternativu k elektřině vyrobené pomocí vodních elektráren, které jsou v současnosti efektivní, ovšem vyžadují velice specifické prostředí a tak na spoustě míst nemohou být postavené.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..