Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Může nám nový teleskop pomoci najít dosud neobjevené obyvatelné planety?

NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA) vyslala 25. prosince do vesmíru dosud nejlepší teleskop, který pomůže astronomům ve zkoumání vzdáleného vesmíru. Webbův teleskop je zatím největší a nejkomplexnější stroj, který lidé vyslali do vesmíru. Za cíl má sbírat data o vzdálenějších galaxiích a hvězdách, která současný Hubbleův teleskop není schopen zachytit. 

Hlavním důvodem pro vyslání nového teleskopu za deset miliard amerických dolarů je zjistit více informací o nejstarších hvězdách ve vesmíru, o kterých v současnosti víme jen málo. Díky nové technologii může teleskop pořizovat snímky slunečních soustav, které jsou od té naší vzdálené natolik, že je současný Hubbleův teleskop nebyl schopen zaznamenat.

Sluneční panely i vrstva zlata

Webb má také pozorovat planety v naší sluneční soustavě. Vědci z NASA se chtějí dozvědět více o původu planet a tím získat nové poznatky o exoplanetách v jiných slunečních soustavách, které jsou podobné planetám nám blízkých. Také astrofyzici mohou za pomoci Webbova teleskopu pátrat po vzdálených potenciálně obyvatelných planetách. Webb má pozorovat dosud neviděnou a neprozkoumanou část vesmíru, kde před 13,5 miliardami let vznikl vesmír samotný.

Novinkou Webbova teleskopu jsou sluneční panely, které ho mají napájet a také zajišťovat, že se přístroj nepřehřeje. Každá hexagonová deska na Webbově teleskopu je potažená vrstvou zlata. Inženýři z NASA zvolili zlato právě kvůli jeho schopnosti reflektovat světlo, které poté teleskop zaznamená, vytvoří snímky a vyšle zpět na Zem.

Teleskop úspěšně doletěl do vesmíru v den vzletu (tedy 25. prosince). Zbývá mu ovšem ještě mnoho věcí, které musí provést, aby se stal plně funkčním. Teleskop má být situován jeden a půl milionu kilometrů od Země – zde si dokáže dlouhodobě udržet stabilní orbitnou dráhu, po které se bude pohybovat. Ač je Webb vybaven špičkovou technologií, plánován a sestavován je již přes třicet let. Odstartovat měl již v březnu minulého roku, ovšem kvůli pandemii se vzlet musel dvakrát odložit.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..