NASA již podruhé odkládá start rakety SLS, která měla předminulé pondělí zahájit nový program klíčový pro budoucí plány rozvíjení vesmírného průmyslu. Start provázely komplikace nejen s motorem, ale také se systémem přepravujícím palivo, což znemožnilo vzlet a celý plán se bude muset o minimálně několik týdnů odložit.

Co je program Artemis

Program Artemis si klade za cíl poslat astronauty opět na Měsíc a má sloužit jako testovací program dlouhodobého záměru kolonizovat Měsíc. Takto komplexní a ambiciózní mise ovšem vyžaduje mnoho zkoušek a plánů a tak je k jeho uskutečnění potřeba, aby proběhlo několik zkušebních letů samotné rakety bez astronautů. Raketa SLS měla být první ze série plánů NASA, jak dostat člověka zpět na měsíc po padesáti letech, kdy na měsíci nebyla žádná lidská posádka. Cíl mise Artemis je plně otestovat všechny možnosti jak dostat lidi na Měsíc, aby v budoucnu tyto testy mohli sloužit jako plně důvěryhodný a funkční plán, jak Měsíc kolonizovat.

Cíl rakety

Nosná raketa SLS (Space Launch System) měla hrát klíčovou roli v misi dostat astronauty zpět na Měsíc. Tato raketa ovšem neměla mít žádnou posádku. Plán letu byl totiž zaměřen na to, aby modeloval cestu budoucích letů, a tak měl obletět měsíc a vrátit se zpět na Zemi, kde měl bezpečně přistát a tím simulovat reálnou cestu, kterou by raketa letěla, kdyby měla posádku. Start měl proběhnout na Floridě v Kennedyho vesmírném středisku, odkud létá mnoho podobných přístrojů. Testovací let má trvat přibližně šest týdnů a v rámci letu budou vědci chtít zkoušet různé situace, které by mohly být riskantní, ovšem díky absenci lidí nehrozí žádný úraz a je tedy možné zkusit i nebezpečné experimenty. 

Problémy se startem

Raketa SLS hlásí další odklad startu kvůli technickým závadám. Odstartovat měla již minulý týden, ovšem kvůli problémům s technikou bude vzlet opět odložen. Náhradní termín bude muset být posunut až na říjen, ovšem není jisté, zda raketa bude vůbec schopná odstartovat a jestli se tedy let uskuteční v první půlce října, či bude muset být ještě dále odložen. Jedná se už o druhé odložení termínu z důvodu technických závad, kvůli kterým bude muset být letoun dokonce přesunut do haly, namísto toho, aby zůstal připraven ve startovní pozici, protože inženýři z NASA našli závadu v systému, který má přenášet palivo. V pondělí, kdy byl start odložen poprvé, hlásila raketa problémy s motorem, které jí nedovolili odstartovat. Jedná se tedy už o druhou závažnou závadu letounu, který měl být připraven ke vzletu před mnoha týdny.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..