NASA oznámila, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) přistane v roce 2031 do Tichého oceánu. Stanice je v provozu již dvacet dva let a aby mohla dlouhodobě fungovat do budoucna, bylo by potřeba ji zásadně přestavět. NASA se tedy rozhodla, že přenechá tento sektor soukromým společnostem a finance místo toho věnuje na výzkum vzdáleného vesmíru.
Za svou dobu existence byla mezinárodní stanice nepřetržitě obývaná lidmi od listopadu roku 2000. Za tu dobu se povedlo v laboratoři ve stavu bez tíže provést 3000 výzkumů. Mezinárodní vesmírná stanice nebyla ovšem první stanicí, která orbitovala okolo Země, jejím předchůdcem byla Ruská stanice Mir, která obíhala Zemi do té doby a která též sloužila k výzkumům v oblastech jako je například biologie, fyzika, či meteorologie.
ISS není obsluhovaná jen americkou NASA. Na sestavení a operaci spolupracovala také ESA (EU), CSA (Kanada), Roscosmos (Rusko) a Japonská JAXA. V současnosti je ISS největší umělé vytvořený objekt ve vesmíru.
Ještě před svým pádem v roce 2031 má ovšem NASA v plánu využít Mezinárodní vesmírnou stanici jako klíčový komponent v misi na Mars. Díky tomu, že je stanice ve stavu bez tíže, tak ji lze využít jako platformu mezi Zemí a Marsem.
NASA nemá v plánu nahradit ISS svou stanicí, ovšem plánuje blízkou spolupráci se soukromým sektorem, který dostane prostor k sestavení své vlastní stanice. NASA si tímto slibuje, že nebude muset vkládat své finance do této stanice a bude se moct soustředit na výzkum vzdálené a dosud neobjevené části vesmíru.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.