V březnu letošního roku zveřejnil americký podnikatel Elon Musk tweet, v němž přislíbil, že lidé budou moct platit za automobily jeh společnosti Tesla bitcoinem. Prý proto, že se jedná o zelenější alternativu. Tím mimo jiné zapříčinil nárůst ceny kryptoměn, zejména bitcoinu, který pak následně začalo těžit čím dál víc lidí. Kryptoměny přitom v současnosti spotřebovávají více energie než země jako například Argentina či Švédsko.

Bitcoin lze v dnešní době legálně získat dvěma způsoby. Zaprvé: můžete si ho koupit na burze, kde ho člověk dostane bezpečně a bez velkých rizik. Zadruhé: můžete si ho vytěžit. Jak na to? Musíte pomocí svého počítačového softwaru vyřešit komplexní matematické úlohy. Když se vám to podaří jako prvnímu, tak se připojíte do bloku a tím získáte daný bitcoin. Tato varianta je však výrazně riskantnější, a to kvůli vysokým nákladům na provoz v kombinaci s nejistým výnosem.

Co se týče uhlíkové stopy, tak těžení bitcoinu je špatné z několika důvodů. Jedním z nich je, že těžení je náročné na spotřebu energie. Ten druhý důvod, jenž má vliv na produkci uhlíku, jsou transakce a těžení samotného bitcoinu, při kterém je potřeba energie, která nejčastěji pochází z neudržitelných zdrojů, jako je například uhlí. Číně tak dokonce hrozilo, že kvůli těžbě kryptoměn nebude dodržovat své stanovené cíle v omezení produkce uhlíku. 

Původní záměr Elona Muska způsobil velký nárůst v ceně bitcoinu, což namotivovalo programátory, aby začali ve velkém těžit bitcoin. Je těžké říct, do jaké míry to mělo negativní vliv na uhlíkovou stopu, ovšem s jistotou to znamená, že díky Muskovi se zvýšila její produkce a už se nejednalo o zelenější alternativu.

Když na to novináři a ekologové začali upozorňovat, tak Musk vydal prohlášení, v němž uvedl, že si svůj původní záměr dobře nepromyslel a že se už nově nedá kupovat Teslu za bitcoin. Ve svém prohlášení také zmínil, že Tesla chce najít kryptoměnu, která bude ekologická a zároveň i vhodná pro transakce spojené s Muskovými společnostmi. Tento tweet mimo jiné zapříčinil pokles v ceně jak bitcoinu, tak samotné Tesly.

Existují zelenější alternativy?

Řada kryptoměn už používá alternativu k těžení, která není tak náročná na spotřebu energie, protože se odvíjí od distribuce majetku daných kryptoměn mezi uživatele, namísto aby používala grafické karty, které se získáváním bitcoinu ničí. V současnosti se jedná například o druhou největší kryptoměnu na trhu jménem ethereum, která se chystá na přechod z těžení na ekologicky šetrnější variantu.

Tesla se snaží klást důraz na ekologii a šetrnost k přírodě a není tak překvapivé, že se Elon Musk rozhodl zastavit prodej Tesly za bitcoin poté, co se začalo diskutovat o problémech spojených s těžením bitcoinu.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy. 

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..