Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Nová technologie má umožnit recyklaci všech plastů

Britské televizní stanice začaly na konci března vysílat reklamní spoty na společnost Mura Technology. Ta údajně vynalezla revoluční technologii, jež zvládne recyklovat všechny plasty, které se v současnosti musí vyhazovat. Ve spotech se objevilo mnoho známých tváří včetně britského filmaře Davida Attenborougha. 

Plastu se ročně vyprodukuje přes tři sta milionů tun, většinu z něho však nelze znovu použít a musí se vyhazovat. I přes to, že mnoho lidí své odpadky recykluje, tak většina plastů končí v oceánech a na plážích. Společnost Mura Technology ovšem nabízí alternativu v podobě procesu znovupoužití chemikálií z původních plastových produktů, čímž dokáže účinně zamezit jejich odhazování. 

Firma nabízí řešení, jak redukovat produkci nových plastů. Proces, jímž lze tímto způsobem recyklovat, trvalo vyvinout dvanáct let a aktuálně se staví první zařízení, které bude mít za úkol zpracovávat plasty a přeměňovat je zpět na pohonné hmoty a jiné chemikálie, ze kterých může být plast znovu vyroben.

Pokroková technologie funguje na principu horké páry, která pod obrovským tlakem rozloží plasty na chemikálie. Tímto způsobem může rozložit všechny typy plastů a nabízí tak výbornou alternativu k vyrábění panenských plastů. Procesem navíc plast může projít opakovaně, což dává naději na dostupnou možnost, jak snížit produkci nových plastů a zamezit, aby se dostaly do přírody.

Evropská unie už podniká kroky k motivaci firem, aby přestaly používat nové plasty. V lednu představila takzvanou plastovou daň, jež nutí firmy zaplatit 800 euro za každou tunu nerecyklovatelného plastu, který použijí. To dává naději Mura Technology, aby se stala nejen zelenější alternativou, ale také cenově dostupnou a lákavější pro firmy.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy. 

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..