O víkendu mnoho Čechů stejně jako lidí ze zbytku světa pozorovalo oblohu, na které se měla objevit polární záře. Jediné, čeho se však dočkali, bylo zklamání, protože nikde na území Česka se nedala spatřit. Na obloze díky příznivému počasí bylo možné pozorovat pouze hvězdy.

Meteorologové předpokládali, že by zář mohla být spatřena v noci ze soboty na neděli, nakonec se však dala pozorovat pouze ze severských zemí, a i zde byla jen velmi slabá. Možnou příčinou mohla být nízká rychlosti slunečního větru. Kompenzace pro pozorovatele nočního nebe, však byla hvězdná obloha, která byla díky příznivému počasí dobře viditelná.

Polární záře vzniká, když radiace ze sluneční erupce docestuje k Zemi a reaguje s magnetickým polem, které chrání zemskou atmosféru před radioaktivním zářením. V českých podmínkách je možné polární záři pozorovat zhruba jednou do roka, tje to však možné pouze při vhodných podmínkách.

Dokumentaci polární záře, která byla o víkendu zachycena v americké Minnesotě, najdete pod tímto odkazem.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..