Majitel Amazonu, deníku Washington Post a společnosti Blue Origin Jeff Bezos podnikl minulé úterý cestu v raketě New Shepard do vesmíru a se svou posádkou překonal hned několik rekordů. V rámci jedenáctiminutového letu osazenstvo získalo titul prvních komerčních astronautů.
Mimo Bezose letěl jeho bratr Mark Bezos, dále také nejmladší člen posádky Oliver Daemen, jenž si získal své místo, když jeho otec vydražil letenku za 28 milionů dolarů. Ten také během krátké konverzace, kterou spolu během letu vedli, Bezosovi řekl, že si na Amazonu nikdy nic nekoupil. Osmnáctiletý Daemen se stal nejmladším astronautem v historii.
Poslední pasažérkou byla Wally Funk, která se díky New Shepard stala 13. astronautkou v historii a splnila si svůj sen letět do vesmíru. To jí nebylo umožněno, když byla mladší, v tu dobu totiž NASA nepouštěla na do vesmíru ženy. Tímto se ve 82 letech rovněž stala nejstarším návštěvníkem vesmíru.
V současnosti nejbohatší muž světa tak podnikl první cestu plně automatizovanou raketou, která je schopna sama odstartovat a přistát a na které byli současně i lidé.
Bezos ovšem není jediným miliardářem, který v nedávné době podnikl cestu raketou. Britský miliardář Richard Branson letěl se svou posádkou na okraj atmosféry 11. července, titul astronauta však jemu ani nikomu na palubě přidělen nebyl, především kvůli tomu, že raketa Virgin Atlantic vyletěla jen 85 kilometrů do výšky a nepřekročila tím hranici 100 kilometrů, která se považuje za oficiální předěl mezi zemskou atmosférou a vesmírem. Branson se tímto letem (přestože až do vesmíru nedoletěl) stává prvním člověkem, který uspořádal komerční let se záměrem cesty do vesmíru. Tím předběhl jak Bezose, tak Elona Muska.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.