Finský startup Solar Foods představil svou revoluční technologii, díky které lze vyrábět protein téměř jenom za užití vzduchu. Unikátní výroba proteinu by mohla v budoucnu snížit celosvětovou zátěž spojenou s výrobou životních proteinů díky své ekologičnosti a nízké ceně. Společnost Solar Foods minulý rok poslala svůj model ke schválení evropským úřadem, který v současnosti produkt kontroluje.
Revoluční technologie od společnosti Solar Foods vytváří velké množství proteinů za nízkou cenu při užití pouhého vzduchu a mikrobů. Solein od finského startupu je ekologickou alternativou současných zdrojů proteinů, díky používání obnovitelné energie a malé uhlíkové stopě. Energii na plynovou fermentaci v současnosti získává z nedaleké vodní elektrárny a v budoucnu plánuje ke své výrobě využít i jiné obnovitelné zdroje, jako například solární energii.
Startup Solar Foods vyrábí protein za pomoci takzvané plynové fermentace. Proces spočívá ve využití mikrobů, jež jsou schopny v kombinaci s oxidem uhličitým a vodíkem vyprodukovat protein. Protein vyráběný Solar Foods není jen ekologický, je však také levnou alternativou současným zdrojům proteinu. Vědci odhadují, že kilo Soleinu by mohlo mít cenu v přepočtu zhruba sto šedesát korun, což je výrazně méně než je cena jakéhokoliv jiného zdroje, který je v současnosti dostupný.
Protein je nedílnou součástí lidské stravy a s rostoucí globální populací je potřeba hledat způsob, který zajistí dlouhodobě udržitelný zdroj těchto látek. Solein nepotřebuje ke své výrobě nic jiného, než co se v současnosti nachází ve vzduchu. Právě díky udržitelnosti tak skýtá velký potenciál. Nápad se vědcům líbil natolik, že získal cenu NASA za návrh na nejefektivnější způsob pěstování potravy za užití malého množství ingrediencí, jenž má americký národní úřad pro vesmír v plánu v budoucnu využít jako možný způsob zdroje jídla pro astronauty.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.