Sonda JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) je projektem Evropské kosmické agentury (ESA), na kterém se výrazně podíleli čeští vědci z Akademie věd. Sonda, která poletí na oběžnou dráhu Jupiteru osm let, by měla začít s výzkumem v roce 2031. Minimálně čtyři roky má sbírat informace o elektromagnetických vlnách a jiných fyzikálních jevech, které jsou důležité pro budoucí výzkum Jupiteru a jeho podmínek. 

Sonda je už připravena k odletu ve Francouzské Guyaně, kde probíhají poslední testy techniky. Poslední součástky přiletěly na začátku minulého týdne.

JUICE bude také zkoumat měsíce Jupiteru jako jsou Europa či Ganymedes, kam sonda na konci svého výzkumu dopadne. Ač se jedná o měsíce, tělesa, která bude sonda zkoumat, mají velikost planet. Tyto měsíce by měli mít kapalnou vodu na svém povrchu pod vrstvou ledu. JUICE má tedy pomoci vědcům upřesnit, jaké podmínky na Jupiteru jsou. Unikátnost JUICE, mimo špičkové technologie, spočívá v technice, jež umožňuje sondě se samotné rozhodnout, jaké informace pošle zpět vědcům na Zemi, a tím tak může zefektivnit proces přenosu dat, která nasbírá. 

Česká Akademie věd se podílela na vývoji sondy už od samotného začátku, a sehrála tak zásadní roli v její přípravě. Samotný přístroj měřící elektromagnetické vlny byl spoluvytvořen českými vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Evropská mise na Jupiter stála celkem přes pět miliard dolarů. Plánovaný odlet JUICE je v současnosti naplánovaný na 12. dubna a přípravy zatím naznačují, že bude ESA schopná tento termín dodržet.

V minulosti se již zkoumali magnetické vlny některých měsíců Jupiteru. Předešlým výzkumem se vědcům podařilo zjistit, že měsíc Ganymedes má podobné magnetické pole jako má Země. Astronomové věří, že se jedná o unikátní jev, protože dosud neobjevili žádný jiný měsíc v naší soustavě, který by magnetické pole měl. JUICE má za úkol zjistit, kde elektromagnetické vlny kolem Jupiteru vznikají, protože předešlé sondy to kvůli svému nepřesnému měření nebyly schopné zjistit.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..