Během svižné evakuace z Afghánistánu za sebou Spojené státy zanechaly nejen zbraně a technologie za miliardy dolarů, ale také se vzdaly šance získat cenné suroviny, které leží na území země, jež je dnes pod většinovou kontrolou radikálů z Tálibánu.
Mezi technologie, které za sebou americká armáda při opuštění Afghánistánu nechala, patří střelné zbraně, drony, obranná vozidla, ale také například helikoptéry Black Hawk, jejichž výrobní cena se pohybuje okolo šesti milionů dolarů za kus. Do rukou Tálibánu tedy nepřipadá jen kontrola nad afghánským územím, ale také špičková americká technologie, s níž bude moct Tálibán utužovat svou nadvládu nad provinciemi.
Tálibánská vláda může čerpat nejen z mnoha surovin, které USA nechalo při urychlené evakuaci, ale také ze skoro jednoho bilionu v těžebních surovinách, které podle odhadů geologů leží na území Afghánistánu. Jedná se nejen o zlato, měď a železo, jež se v současnosti již v zemi těží, ale rovněž o kovy, jejichž poptávka rychle stoupá spolu s poptávkou elektrických aut a dalších přístrojů, které vyžadují více materiálů, jako je například lithium. Při výrobě elektrických aut je potřeba až šestkrát více kovů, kterých by při současnému trendu nemuselo být v budoucnu dostatek. Vláda v současnosti získává přibližně jednu miliardu dolarů ročně z těžby zlata a mědi, ovšem velká část kvůli korupci mizí.
Ložiska, které jsou na území Afghánistánu, by tedy mohla pomoct při řešení humanitární krize, protože nabízí nový způsob, jakým rozjet zaostávající afghánskou ekonomiku bez spoléhání na mezinárodní pomoc. Afghánistán v současnosti patří mezi nejchudší země světa a odborníci tvrdí, že více než devadesát procent obyvatel žije pod vládou stanovenou hranici chudoby, jež činí dva dolary na den.
Pod kontrolou Tálibánu je šance na zlepšení životních podmínek obyvatel nízká, ve hře jsou však i jiné země, které mají zájem o materiály na území Afghánistánu. Existuje tak šance, že například Pákistán nebo Čína se s Tálibánem dohodnou na těžbě některých surovin. To by, navzdory obávané vládě islámských radikálů, mohlo Afgháncům ekonomicky pomoct.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.