O Tchaj-wanu se dlouhou dobu mluvilo jako o zemi, která zvládá boj proti koronaviru velmi úspěšně. Díky své chytré karanténě a funkčnímu systému Central Epidemic Command Center (CECC) mohli obyvatelé žít podobným stylem života jako před pandemií, a zároveň nebyli ohroženi infekcí. Vše se ovšem změnilo během května letošního roku, kdy denní případy začaly exponenciálně narůstat. Jaké má tamní vláda plány a jak k současné situaci došlo?

Tchaj-wan se dlouhodobě řadil mezi země, které zvládaly zastavit nákazu nejlépe na celém světě. Obyvatelé tudíž nebyli zdaleka tak omezeni jako většina Evropy a mohli se nadále socializovat, aniž by narůstal počet nakažených. Tchaj-pej se od začátku letošního roku rozhodl rozvolňovat a dovolit více lidem se do země vrátit, protože zaznamenal pokles v již tak nízkých číslech nakažených. Vláda snížila povinnou karanténu z původních čtrnácti dní pouze na tři dny a zúžila seznam akcí, na které byl vyžadován preventivní test na koronavirus.

Díky tomu, že Tchaj-wan zvládal boj s pandemií dobře i bez vakcín, se tamní vláda rozhodla nenakoupit vakcíny od společnosti AstraZeneca, hlavně kvůli tehdejším spekulacím ohledně sraženin krve spojených s látkou v očkování a nedostatku zájmu od obyvatel.

Jak se s postupem času více lidí vracelo na Tchaj-wan, rozvolněná opatření přestala být funkční a denní nárůst případů začal stoupat. Vláda se v ten moment rozhodla začít shánět očkování pro své obyvatele, bylo však moc pozdě na to, aby vláda byla schopna získat dostatek vakcín od západních firem. Nátlak na vládu od svých obyvatel narůstal, jediná alternativa k západním vakcínám ovšem byla ta čínská, již obyvatelé kolektivně odmítají kvůli dlouhodobému politickému napětí mezi Pekingem a Tchaj-pejem. Tchaj-wan tvrdí, že důvodem pro nedostatek vakcín je čínská vláda, která prý bojkotuje dohody mezi Tchaj-pejem a farmaceutickými firmami, jako je například BioNTech.

Peking považuje tchaj-wanský ostrov za svou provincii a již delší dobu odmítá uznat samostatnost ostrova. Na letošním summitu WHO dokonce Čína blokovala účast tchaj-pejské delegace, což způsobilo v Asii i ve zbytku světa rozruch.

Díky tomu se jedny z největších technologických firem sídlící na Tchaj-wanu, Foxconn a TSMC rozhodly, že skoupí 10 milionů dávek pro tamní obyvatele. Společně s 5 miliony dávek, které přislíbilo Japonsko a USA, si Tchaj-wan slibuje, že bude mít proočkovanou čtvrtinu své populace (aniž by potřeboval pomoc od Číny) do konce července. Pro tamní obyvatele představují plány na očkování velkou naději pro návrat k normálnímu životu.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..