V posledních týdnech se na internetu objevují zprávy o schopnostech umělé inteligence. Ať už se jedná o vygenerované obrázky, které vyhrávají umělecké soutěže nebo psaní esejí, umělá inteligence hlásí velké pokroky, obzvlášť ve veřejné sféře. Jedna aplikace ovšem předstihuje všechnu svou konkurenci. Jedná se o ChatGPT, která oslovila milionové publikum jen za první týden své existence.
ChatGPT je aplikace od americké neziskové společnosti Open AI, která je pomocí svého softwaru schopná vygenerovat unikátní texty podle zadaných klíčových slov a požadavků. Projekt spoluzaložil miliardář Elon Musk v roce 2015. V současnosti ovšem většina peněz přichází z Microsoftu. Ač jsou texty napsané vcelku základním způsobem, v budoucnu by se mohl algoritmus zlepšit. Dokonce i natolik, že kvalita esejí a jiných psaných komponentů by mohla přesahovat ty napsané lidmi. Tím tedy aplikace láká například studenty k možnému používání ve škole.
Aplikace funguje na bázi analýzy slov a vět ke kterým má přístup. Na zadaný požadavek najde a analyzuje kontext, ve kterém bylo slovo použito a na bázi toho vytvoří věty ze kterých složí odstavce. Tato a podobné aplikace, neznají reálný smysl slov a jen ví v jakém kontextu se mohou použít. Chatovací boti jako Chat GPT nejsou žádnou novinkou. Ať už se jedná o Alexu či Siri, tento typ softwaru je již na trhu dlouho a je používaný většinou firem.
Schopnosti ChatGPT ovšem přesahují dovednosti všech jiných aplikací na současném trhu a nabízí mnoho nových služeb, jako například automatizované psaní emailů či zákaznická podpora.
Umělá inteligence již zvládla projít testem z právnické fakulty univerzity v Minnesotě, a dokonce dosáhla průměrného výsledku studentů v daném testu. Robot také zvládne vést psanou konverzaci, čímž si Open AI slibuje, že by mohl být používaný jako zákaznická podpora na internetových stránkách.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.
Vidím zde jeden potenciální problém: Používání kalkulaček (je i ve většině mobilů, dokonce i v některých „hloupých“) vedlo u řady mladých ke ztrátě schopnosti počítat. UI by ovšem mohla vést ke ztrátě schopnosti myslet, což je ještě větší průšvih). Zatím je ještě SF, že by taková věc mohla být v čipu přímo v hlavě, ale co se bude dít, až k tomu dojde? Neztratí pak smysl veškeré školství? A jak se postavit k potenciálnímu vzniku člověka, který má sám o sobě IQ houpacího koně, ale v hlavě na čipu UI dosahující geniality?
Dovoluji si upozornit na dnešní (20. 2.) článek na internetovém časopise Ondřeje Neffa Neviditelný Pes
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/media-o-verbalnim-bullshitu-aneb-jak-bude-tezsi-nebyt-paranoidnim.A230219_092227_p_spolecnost_nef
který toto téma velice podrobně rozebírá a odkazuje na mnoho dalších zdrojů. Jsem toho názoru, že i pro autorku by bylo jeho přečtení přínosem.