Vědci ve Spojených státech začali testovat experimentální lék na Alzheimerovu chorobu, který se zatím prokázal jako účinný při laboratorních výzkumech.

V České republice trpí na Alzheimerovu chorobu přes 150 tisíc lidí. Lék, který by jim mohl pomoct, se vyvíjí v New Yorku, kde byly provedeny první úspěšné testy na myších. Tamější vědci se domnívají, že by přípravek mohl mít podobný, ne-li stejný účinek u lidí. 

Alzheimerova choroba narušuje fungování mozku a snižuje kognitivní schopnosti. V současné době neexistuje lék, jenž by dokázal nemoc vyléčit, existují však už látky, které jsou schopné nemoc zpomalit a život pacienta výrazně prodloužit. Choroba nejčastěji vede k diagnóze demence a s postupem času zhoršuje paměť. Kvůli tomu, že prozatím neexistuje léčba, která by byla schopna nemoc u člověka plně vyléčit, umírá v České republice více než tři tisíce pacientů ročně.

Lék, který zkoumá doktorka Cuervo a její tým na Albert Einstein College, účinně potlačil příznaky spojené s Alzheimerovou chorobou a dává tak naději na efektivní přípravek, který by mohl být schopen pacienty vyléčit, a tím zamezil dalšímu vývoji nemoci.

Látka byla prozatím testována jen na myších a není tedy jisté, že lze stejné účinky očekávat také u lidí. Vědci však mají naději, že by látky, které jsou v tomto přípravku, mohly mít alespoň podobné efekty. Během testování se na subjektech s Alzheimerovou nemocí projevilo zlepšení paměti a snížení tendence deprese a úzkosti. 

Prozatím se také neprokázala nebezpečnost látek při denním používání a okolnosti nasvědčují tomu, že i kdyby látka měla pomoci pacientům jen trochu, tak by se stále jednalo o lék, který by mohl dát pacientům naději na delší život. 

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který bude vycházet každý druhý čtvrtek. Zabývat se bude novými technologiemi a aférami ze světa vědy. 

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..