Na začátku května se povedlo mezinárodní organizaci ETH vytvořit snímek černé díry, který může pomoci astrofyzikům se zkoumáním jevů jako je tvoření černých děr a jejich chování. Sagittarius A* je masivní černá díra uprostřed naší galaxie, která má hmotnost přibližně stejnou v jako čtyři miliony Sluncí z naší sluneční soustavy. 

Černé díry jsou místa ve vesmíru, kde tělesa s jakoukoliv hmotností kolabují samy do sebe. Gravitační síla je v nich natolik silná, že není možné se z nich dostat a ani světlo není schopné proniknout skrz. Kdykoliv tedy vidíme na snímcích světlo okolo či uvnitř černé díry, je to kvůli plynu, který kvůli gravitační síle akceleruje a tedy vytváří světlo. V současnosti není jasné, jaký fyzikální jev zapříčiňuje formaci černých děr uprostřed galaxií, ovšem astrofyzikové odhadují, že samotná existence černých děr má velký vliv na evoluci vesmíru.

Snímky pořízené ETH ukazují černou díru, která se nachází 26 tisíc světelných let od naší planety. Sagittarius A* je důležitá pro chod naší sluneční soustavy, protože se nachází ve středu naší galaxie a svou silou a hmotností přitahuje jiné objekty do svého jádra. Naší sluneční soustavě ovšem riziko kolize s černou dírou nehrozí. Díky studování Sagittariuse ale můžeme získat lepší znalosti o existenci jiných černých děr a tím zlepšit chápání toho, jak se černé díry chovají a jaký mají vliv na své okolí.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..