Podle časopisu Bulletin of the Atomic Scientists jsme jen 100 sekund od konce světa. V současnosti jsme mu dokonce blíž než v moment, kdy Sovětský svaz vyvinul svoji první termonukleární zbraň. Poukazují na to Hodiny Posledního soudu, které si však v poslední době získaly i nemálo kritiky. 

Hlavní myšlenkou pro vznik těchto hodin bylo informovat tehdejší společnost o hrozbě, kterou přinášejí nukleární zbraně a jejich vývoj. Ilustrace ve formě hodin se poprvé objevila v týdeníku Bulletin of the Atomic Scientists, kterou vytvořila Martyl Langsdorf, manželka známého amerického fyzika, jenž se mimo jiné také podílel na projektu Manhattan. 

Čas na hodinách neběží stejným způsobem jako na normální hodinách, symbolizuje totiž vzdálenost od konce světa. Čím blíže jsme půlnoci, tím více se blížíme vyhlazení lidské populace a světové katastrofě. V minulosti bylo hlavním cílem informovat společnost o nebezpečích, která přináší vývoj válečných prostředků, a zdůraznit možné problémy způsobené jejich využitím. Čas se může pohnout dopředu, ale i nazpět, což znamená, že i přes to, že jsme blíže konci světa než kdy dříve, máme pořád naději na zlepšení situace. 

V současnosti, kdy nukleární válka nehrozí do takové míry jako v minulém století, se týdeník Bulletin of the Atomic Scientists rozhodl, že do hlášení času zapojí i jiné faktory než jen vývoj zbraní. Jsou to například globální oteplování, kyberbezpečnost, válečné konflikty či hate speech, kterou například bývalý americký prezident Donald Trump používal při vyjednávání se Severní Koreou. V minulém roce sehrály velkou roli také světová nepřipravenost na pandemii a následná reakce některých zemí. 

Z mého pohledu je určitě důležité, že je zde známý symbol, který upozorňuje na problémy ve společnosti. Za poslední dobu však hodiny obdržely hodně kritiky za možnost přetočit čas zpátky, na druhou stranu je to efektivní způsob, jak informovat širokou veřejnost o mezinárodních problémech a zároveň ukázat, že mají řešení a existují způsoby, jak situaci zlepšit.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který bude vycházet každý druhý čtvrtek. Zabývat se bude novými technologiemi a aférami ze světa vědy. 

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..