V americkém Nashvillu se povedlo úspěšně vyléčit pacienty trpící srpkovitou anémií během klinického testování editování genetiky těchto lidí. Vědcům se povedlo vymýtit škodlivý gen z jejich DNA, díky čemuž posunuli hranici toho, co je možné díky editování genů v současnosti udělat. Nemoc, kterou trpí zhruba osm až deset procent afroamerické populace, se tak možná díky této metodě povede vymýtit.
Srpkovitá anémie je vážné dědičné onemocnění, které způsobují mutace genů. Onemocnění se vyskytuje převážně u lidí, kteří pochází ze subtropických a tropických pásem, kde se často vyskytuje infekce malárií. Srpkovitá anémie vytváří imunitu proti malárii, ovšem vědci si nejsou jistí, jak imunita vzniká.
V USA vědci nedávno podnikli první lidské testování editování genů, ve kterých se srpkovitá anémie přenáší a způsobuje nemoc. Ta zapříčiňuje, že tělo vytváří abnormální hemoglobin, kvůli kterému jsou červené krvinky zmutované a neumějí rychle přenášet kyslík po těle. Kvůli tomu se pak u lidí s anémií zvyšuje riziko na zástavu srdce nebo porušení a zranění orgánů. Pacienti si často stěžují na velkou bolest a musí do nemocnice.
V současnosti již existují způsoby, jak se zbavit anémie – díky výměně kostní dřeně. Zákrok je ovšem časově náročný a riskantní. Jiné způsoby jako například symptomatická léčba jsou závazky na celý život. V USA se proto rozhodli, že se pokusí odstranit anémii přímo z DNA pacientů. V současnosti trpí srpkovitou anémií více než sto milionů lidí.
Podobné zákroky do DNA pacientů se v celku provedly už na 45 pacientech, nejen s anémií, ale i s jinými nemocemi souvisejícími s krví. V Nashvillu úspěšně provedli klinické testování na lidech a povedlo se vymýtit škodlivé krvinky a tím také dlouhodobou bolest, kterou pacienti trpěli.
Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.