Celých 65 procent rodičů neočekává u svých dětí vyšší vzdělání než maturitní, zní jeden z výsledků rozsáhlého průzkumu společnosti Median pro humanitární a vzdělávací organizaci Člověk v tísni. Více než 1500 rodičů ve věku 25 až 60 let odpovídalo na dotazy týkající se vzdělání svých dětí, názorů na gymnázia či důležitost maturitní zkoušky.

Průzkum spatřuje světlo světa právě během termínů přijímacích zkoušek na střední školy s maturitními obory, které začaly v pátek a pokračovaly v pondělí, a na víceletá gymnázia, jež navazují v úterý a středu. A právě šestiletá a osmiletá gymnázia patřila mezi témata, na něž respondenti rovněž odpovídali.

Víceletá gymnázia preferují nejčastěji vysokoškolsky vzdělaní rodiče, dvě pětiny si pak myslí, že jsou pro dítě lepší než čtyřleté – opět najdeme mezi touto skupinou nejčastěji zastoupené vysokoškoláky. Umístít dítě na víceleté gymnázium chce 37 procent všech dotazovaných rodičů – z toho pouze 17 % rodičů s maturitou a zhruba 10 % rodičů bez maturity.

Gymnázia bývají často kritizována a někteří politici požadují jejich omezení, ne-li rovnou zrušení. Na stavu víceletých gymnáziích by nic neměnily zhruba dvě pětiny dotazovaných, další dvě pětiny by omezily počet dětí na těchto školách tak, aby na nich studovaly jen ty nejnadanější.

 

Asi 38 procent rodičů se domnívá, že kvalita základních škol se po odchodu části dětí na víceletá gymnázia, mezi vysokoškoláky zastává tento názor 47 %. Autoři průzkumu k tomuto zjištění uvádějí, že rodiče tak často mohou volit odchod svých dětí na víceletá gymnázia i právě proto, že nechtějí, aby jejich dítě zůstalo na podle jejich názoru zhoršeném druhém stupni základní školy.

Zajímavé je srovnání názorových proudů napříč věkovými skupinami – víceletá gymnázia preferují především starší rodiče.

Společnost Median se rodičů ptala rovněž na otázku vysokoškolského vzdělání. A výsledky příliš nepřekvapují. Dvě třetiny rodičů, kteří mají vysokoškolský diplom, si ho přeje i pro své děti. Mezi lidmi s maturitou to je 36 %, u rodičů bez maturity zhruba pětina.

Rodiče dětí – ať už s maturitou, nebo bez ní – se každopádně většinově shodnou na tom, že chtějí, aby jejich děti „zkoušky dospělosti“ úspěšně složily. Zajímavý je každopádně nižší 58% poměr u těch, kteří ji sami absolvovali, oproti 62 % rodičů, kteří ji ve svém životopise zapsanou nemají.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..