Českem i mezinárodní politikou v posledních dnech hýbe kauza exploze muničního skladu ve Vrběticích, která tvoří další výraznou trhlinu v tuzemském obrazu Ruska. Ten dlouhodobě kalí hybridní hrozby, jež podle všeho ruský režim představuje. Protestní skupina Kaputin, která se vymezuje zejména vůči současnému ruskému prezidentovi, minulý pátek nainstalovala před ambasádu figurínu nahého Vladimira Putina sedícího na toaletě a držícího nápis „obnažený zabiják“. V podobném duchu vyzdobili aktivisté další části ambasády. Studentské listy přinášejí rozhovor s osmnáctiletým Viktorem, který se akce aktivně zúčastnil.

Proč a jak ses konkrétně zapojil?
Kamarádka mě oslovila, zda se nechci zapojit do nějaké další formy protestu, a to kolem skupiny Kaputin. Řekl jsem, že ano. Vidíme tu totiž Putina a jeho režim, který na nás působí. Vidíme, jak jsou potlačovány názory lidí, například na Ukrajině. Měli jsme tři stanoviště – to hlavní bylo na náměstí Borise Němcova před ruským velvyslanectvím, kde byla vystavena figurína nahého Putina na toaletě. A dalšími dvěma stanovištěmi jsme chtěli především rozptýlit pozornost. Jedno jsme měli na starosti my spolu s dalším studentem. A chtěli jsme postavit zlaté toalety na sloupy plotu.

Což se vám povedlo…
…dokonce za rekordní čas. Počítali jsme s tím, že na to máme dvě minuty, a stihli jsme to rychleji.

Co jste tím sledovali?
Ty záchody byly doplňkem figuríny Putina před vchodem. Hlavně nám šlo o to, rozptýlit pozornost, aby lidé viděli, že se něco děje.

Aktivisté postavili před bránu ambasády zesměšňující figurínu prezidenta Putina, Foto: Karel Polák

Bojíš se sankcí, které za to mohou přijít?
Sankce mohou přijít, myslím, že policie o mě už asi ví, takže nějakou sankci očekávám, ale to k tomu patří. Když chci opravdu projevit svůj názor, počítám s tím, že něco takového přijde.

Dostáváme se k tvému názoru. Proč bychom měli vlastně proti Rusku protestovat?
Hlavním důvodem jsou Dukovany. I kdyby se nestala ta věc v sobotu, tak tu jsou další velmi závažné věci, tendr na Dukovany (existovaly obavy a zahraniční směřování země v případě, že by tendr dostala společnost Rosatom, tato možnost však byla krátce po uskutečnění rozhovoru vládou vyloučena v reakci na poslední události, pozn. red.) a taky nespravedlivé odsouzení Alexeje Navalného (ruský opoziční předák, který byl nejprve otráven a po návratu do Ruska uvězněn nyní podle dostupných informací prožívá závažné zdravotní potíže, pozn. red.), který je na tom aktuálně špatně – nevím, jestli pořád drží hladovku, odvezli ho do nemocnice pro odsouzené.

Jde tedy spíše o protest proti ruskému vměšování tady u nás doma, nebo obecně proti tomu, jak se chová Putinův režim v mezinárodní politice nebo ve své vlastní zemi?
Já myslím, že obecně. Pomalu to začalo probublávat u Běloruska a dnes už to vidíme všude.

Ukazuje se, že incident týkající se výbuchu ve Vrběticích není úplně ojedinělý, naopak že ruské působení v Česku i jinde ve světě je patrné. Je to tedy nějaké vyvrcholení dlouhodobé situace?
Určitě, ale je potřeba celou dobu na ty problémy upozorňovat. Co se týče médií, Rusko teď díky covidu není tím, co lidi aktuálně zajímá. Je ale třeba pečlivě sledovat, co se děje ve světě, a hlavně v Rusku a Bělorusku.

Objevily se i rudé trenýrky, spojované s českým prezidentem Zemanem, který je dlouhodobě obviňován z nepřiměřené náklonosti k Rusku, Foto: Karel Polák

Co konkrétně bys zmínil jako největší problém, co se týče Ruska?
Když vidím třeba média v Rusku, jak se vyjádřila k vyhoštění diplomatů, tak v nich vůbec nezazněly Vrbětice ani nic takového, jenom že to je spojené s Amerikou. Vadí mi, jak jsou média v Rusku zakomplexovaná a zmanipulovaná.

Často se mluví o tzv. hybridní válce, kterou Putinův režim nejen u nás vede. Jak si můžeme takovou hybridní válku představit, v čem se to konkrétně projevuje?
Jedná se o cílené vypuštění lživé senzační“ informace. V tuto chvíli můžeme sledovat, jak se v závislosti na útok ruských agentů ve Vrběticích z Ruska šíří narativ, že to na ně ušilo USA. Cílem hybridní války je rozhádaná, destabilizovaná společnost.

Co si o tom, co putinovské Rusko na mezinárodním poli dělá, mohou myslet samotní Rusové?
Ono je hlavní sledovat média a pozorovat, co se děje. Já myslím, že se to v Rusku poměrně vymyká kontrole. Oni ten problém potlačují. Vlastně stejně jako všechny problémy.

Může se ta hrozba z Ruska, pokud existuje, ještě zvětšovat?
Já myslím že určitě. Vidíme, že Rusko může dělat nemožné věci. Myslím si, že z jeho strany ještě přijde něco většího. Podle mě se to dá očekávat.

Česká republika reagovala poměrně razantně vypovězením osmnácti ruských diplomatů. Rusové na oplátku vypověděli ještě více našich diplomatů, navíc naše velvyslanectví v Moskvě je podstatně menší než ruské v Praze. Nemůže to do budoucna vést k nějaké neúnosné eskalaci diplomatických vztahů?
Já doufám, že nebude ta hra, že pokud oni vyloučí dvacet, tak my vyloučíme 50. A když my 50, tak oni 100 a tak podobně. Doufám, že něco podobného nenastane. Zajímají mě další vyjádření, třeba ze strany USA. Čekám ale, že ty problémy se budou dále prohlubovat.

Ruce pryč od Ukrajiny. Aktivisté reagují na pokusy Ruska destabilizovat situaci na Ukrajině, Foto: Karel Polák

Jaký zájem na tom všem má Rusko?
Můj názor je takový, pokud sem tedy nechtějí zase proniknout, že je to trochu naší vládou a panem prezidentem, který je proruský. Cítím tlak Miloše Zemana, aby to tu trochu zčervenalo. Tak nějak to tady ovládnout jako za starých časů.

Co máte v plánu, pokud bude Rusko situaci stupňovat?
Určitě budeme mít oči na stopkách, budeme pozorovat, co se děje. Možná se zase objevíme, buď u ambasády nebo jinde.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..