Řecký ostrov Rhodos je oblíbenou destinací nejen českých turistů. Kromě čistého moře láká ostrov také svými archeologickými nalezišti a hrady. Ale věděli jste, že si Rhodos vybral jako místo pro odpočinek i italský fašistický vůdce Benito Mussolini?

Alpská vila uprostřed řeckých hor

Abych pravdu řekla, na toto místo jsme narazili úplnou náhodou při cestě do města Lindos. Vila není nijak označena a od silnice není moc dobře vidět. Zajímavá je určitě architektura budovy. Vila, spolu s nedalekým hotelem, byla postavena po vzoru alpských sídel a svým stylem a podobnou byste na Rhodosu jen těžko hledali. Uvnitř už toho ale moc nezbylo. Zdi jsou posprejované a vše, co kdysi mělo nějakou historickou nebo finanční hodnotu, už je pryč. O to víc jsem pak byla překvapená, když jsem si později na internetu dohledala účel této budovy.

Rhodos jako součást Italského království

Ačkoli dnes patří souostroví Dodekany Řecku, od 16. století bylo pod správou Osmanské říše a po italsko-turecké válce připadly ostrovy v roce 1912 Itálii. A právě italský guvernér Cesare Maria De Vecchi nechal roku 1936 na Rhodosu tuto vilu postavit. De Vecchi se během své politické kariéry hlásil k italské Národní fašistické straně a jeho jméno je spojováno s organizací Pochodu na Řím a Turínským masakrem. Na Italských ostrovech v Egejském moři, jak se tehdy souostroví oficiálně nazývalo, mimo jiné neúspěšně prosazoval italštinu jako úřední jazyk.

Vila pro Duceho

De Vecchi však tuto stavbu nenechal vybudovat pro sebe, nýbrž jako letní sídlo pro italského diktátora Benita Mussoliniho. Duce, jak se Mussolinimu často říkalo, chtěl vilu právě na Rhodosu, a to i pro jeho strategickou polohu. Vzhledem k Mussoliniho velkolepým plánům na vybudování nové Římské říše měl být ostrov skvělým výchozím bodem pro námořní základnu a následnou expanzi na Blízký východ. Mussolini se však do vily nikdy nepodíval. V dubnu 1945 byl při pokusu o útěk popraven partyzánskými jednotkami.

Zchátralá budova je nyní na prodej

Poté co byly ostrovy v roce 1947 předány do správy Řecka, začala budova chátrat. Od roku 2014 vilu řecká vláda prodává spolu s dalšími historickými budovami, jakými jsou například hrad na Korfu nebo americká vojenská základna na Krétě. Prodej těchto nemovitostí je v Řecku často kritizován a označován za rozprodávání historického dědictví země. Řecko si ovšem od tohoto prodeje slibuje další rozvoj turismu a vytvoření nových pracovních míst. Navíc získané finanční prostředky pomáhají splatit státní dluh, který země kvůli ekonomické krizi stále má u Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..