Právě si prohlížíte Víra o mimozemšťanech i ideologie. „Člověk propadne sektě a odpoutává se od reálného života,“ říká příbuzný oběti
Screenshot z dnes již nefunkčního webu novijaganasepta.cz

Investigativnímu týmu Studentských listů se podařilo získat svědectví od člověka, kterému v nové české sektě s názvem Novija Gána Sepata zmizel rodinný člen. Souhlasil s tím, že Studentským listům poví svůj příběh.

Novija Gana Separa (také Slovanský národ Čahínas) je nebezpečná náboženská sekta, původem z Čech. Jde o ufologický kult, kde ústřední postavu představuje zakladatel Milan Berger, nazývaný svým mimozemským jménem Auroran Dift Lavus. Ten učí o blížícím se konci světa, vybírá peníze na stavbu utopické vesnice a předepisuje svým následovníkům nebezpečné dietární praktiky (např. 21 dní hladovění s pitím 1-2 dcl studené vody). O svých následovnících mluví jako o hvězdách a páruje je mezi sebou v rámci tzv. Hvězdných lásek. Původní (legální) manžele a děti nazývá „ještěrkami“ a pochází prý od Satana. Tímto způsobem rozděluje rodiny v Česku i na Slovensku. Z roku 2022 existuje nařčení ohledně sexuálního zneužití během „posvátného léčení“. V roce 2022 byl Milan Berger vyslýchán na policii kvůli trestnímu oznámení. V tom se uvádělo, že Bergerova skupina se chystá v Bosně spáchat hromadnou sebevraždu. Více informací o Milanu Bergerovi najdete na varování ze Slovenska: novija-gana-sepata.html

Děkujeme, že jsi svolil k rozhovoru. Co tě přimělo hovořit veřejně o Auroranově hnutí?

K hovoření o Auroranově hnutí mě přivedla osobní zkušenost, protože má švagrová tomuto hnutí propadla. Zjistil jsem to v srpnu minulého roku, to ho pouze sledovala na Youtubovém kanálu hnutí Novija Gána Sepata. Hovořila o tom, že přešla z vegetariánství na veganství, a že léčit lidi mohou energeticky pouze lidé na rostlinné stravě. Nevěnoval jsem tomu ale velkou pozornost. Zpozornil jsem až půl roku nato, když jsem se dozvěděl, že je aktivní v ozdravovacím týmu, a jezdí na ty jejich Slučenja. Pohádali jsme se o vánocích u vánočního stromečku kvůli Auroranovi celá rodina, tvrdila nám, že je to vtělený mimozemšťan. V tom okamžiku jsem vytušil, že je zle.

Jakým způsobem jsi se poprvé dozvěděl o Auroranově skupině?

O Auroranovi Dift Lavusovi jsem věděl od jeho začátku, když začal vystupovat na Zprávách z Galaxie, hned jsem věděl že je to blázen, kterému jde pouze o publicitu a peníze. Později jsem se o něm dozvěděl více, slyšel jsem audio nahrávku od Jakuba Štastného z Andreou Křešovou Svobodovou moderátorkou ze Zpráv z Galaxie, kde jí konfrontuje s informacemi že Auroran Diftl Lavus je podvodník vlastním jménem Milan Berger.

Jak na tebe napoprvé Auroran neboli Milan Berger působil?

Odpověděl jsem v předchozí otázce ale odpověď zopakuji, Auroran Dift Lavus alias Milan Berger je podvodník, kterému jde o publicitu a finanční obohacení.

Jakým způsobem jsi zjistil, že je v tomto hnutí něco špatně?

Zpozoroval jsem, jak lže a manipuluje s lidmi kolem sebe včetně své manželky Julie.

Odpoutat se od života

Co je podle tebe největší riziko pro člověka, který vstoupí do této skupiny?

Člověk který propadne sektě se odpoutává od reálného života, ztrácí sociální kontakt z okolím a svou vlastní rodinou. Je přesvědčený o tom, čemu věří, a nenechá si vymluvit že je zmanipulovaný. Ztrácí úsudek, racionální smýšlení a objektivitu. Povyšuje se nad svými bližními.

Co bys poradil lidem, kterým člen rodiny odešel do této sekty?

To je velmi těžká situace. Poradil bych, aby se svým bližním neztráceli kontakt, také aby se zapojili do nějaké osvěty tak jak jsem to udělal já. Pouze jsem přidal už do rozjetého vlaku a měl jsem šestí na své spolupracující a informátory. Také bych doporučil, aby rodina člena sekty kontaktovala policii, ideálně někoho z kriminální policie z gescí extremismu, a sbírali důkazy, co se ve skupině děje. Skvělá cesta je také medializace skupiny, a osvěta mezi lidi, máme možnost využít sociální sítě.

Myslíš, že Auroranova skupina představuje společenské riziko?

Sekta Novijá Gána Sepata představuje hrozbu, společenskou, ekonomickou, díky jejich přesvědčení esoterickému a politickému se lidé dostávají do problémů a porušují zákony této země, kterou sekta nerespektuje. Řídí se totiž ideologií živého člověka, legitimních věřitelů, a SCM z USA. Díky této ideologii a boji proti České státnosti a korporacím se lidé dostávají do dluhových pastí, exekucí, a v některých případech i do vězení.

Mimozemské rody. Screenshot z dnes již nefunkčního webu novijaganasepta.cz

O vděčnosti a submisivitě

Co vlastně Auroran učí o mimozemšťanech?

Osobně jsem se té jejich ufologie moc nevěnoval, takže na tuhle otázku nedokáži podrobněji odpovědět.

Můžeš nám prosím vysvětlit termín „Hvězdné lásky“?

Hvězdné lásky tvoří Auroran Dift Lavus za pomocí dohazování příznivců, aby tak upevnil svou mocenskou pozici ve skupině. Například ošklivému architektovi s nosem jako sokol dohodí krásnou mladou brunetku, architekt je mu za to vděčný a submisivní brunetka poslušně splní příkaz svého gurua. Tím že spáruje osamělé jedince, tím si je získá.

Hnutí se prezentuje jako veganské a Auroran doporučuje různé diety. Co si o těchto zdravotních doporučeních myslíš?

Nejsem zastáncem veganského stravování a diet, a hlavně jsem jeho odpůrcem v případě že se jedná o malé děti, které potřebují pestrou výraznou stravu ke svému vývoji.

Propagace?

Lidé znají sektu díky falešným SPZkám a řidičákům. Proč to vlastně členové dělají?

Vůbec netuším proč si sekta vyrábí falešné značky, řekl bych že to je nějaký způsob propagace, jak na sebe upozornit.

Na internetu kolují děsivé příběhy o jakési cestě, kterou Auroran se svými přívrženci vykonali v červnu 2022 k tzv. Pyramidám v Bosně. Policie prý Aurorana vyšetřovala kvůli podezření z přípravy hromadné sebevraždy. Víš o této bosenské cestě něco?

O cestě do Bosny a přípravě hromadné sebevraždy toho moc nevím, tuhle jejich kauzu jsem moc nesledoval. Jen si říkám: škoda, že tu hromadnou sebevraždu nedotáhli do konce, myšleno sarkasticky.

Co bys doporučil lidem, kteří chtějí pomoci s šířením osvěty o tomto hnutí?

Lidé nám pomohou hlavně tím že využijí sílu sociálních sítí, platforem jako je Youtube, budou o nich hovořit se svými bližními a kolegy. Moc rád bych uvítal aby se zapojila víc alternativní scéna která se zabývá esoterikou, protože především jejich sledující jsou náchylní k tomu propadnout novému náboženskému hnutí nebo ideologiím. Věřím, že mezi nimi jsou i poctiví lidé.

Investigativní tým Studentských listů

Investigativní tým Studentských listů. Autoři textu jsou u některých článků z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..