Vláda v pondělí večer po několika hodinách čekání představila nová opatření namířená proti šíření nového typu koronaviru. Od středy 14. října se zavírají restaurace, bary a kluby, základní školy přecházejí na distanční výuku a omezuje se shromažďování osob na šest osob.

Restrikce nejprve na Twitteru představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), pak je na tiskové konferenci společně představil s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

Důvodem omezení je stoupající počet hospitalizovaných, který by podle premiéra mohl způsobit zahlcení zdravotního systému. Většina nařízení, pokud není uvedeno jinak, platí od půlnoci 14. října do konce nouzového stavu 3. listopadu.

Jaká omezení vláda vyhlásila?

  • Dočasné uzavření restaurací, klubů a barů. Fungovat mohou přes výdejní okénka, a to do 20:00.
  • Zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.
  • Školy s výjimkou mateřských přecházejí na distanční výuku, nově tedy i základní. Pro děti zdravotníků a dalších nutných pracovníků bude provoz škol zajištěn. Základní školy se znovu otevřou 2. listopadu. Výjimka neplatí ani pro praktickou výuku.
  • Vysoké školy mohou pořádat zkoušky, kde není více než 10 lidí. Zakazuje se pobyt studentů s jiným bydlištěm v ČR na kolejích, s výjimkou mediků čtvrtých a pátých ročníků vysokých škol a studentů absolventských ročníků dalších profesí (farmaceuti a zubaři), kterým ministerstvo zdravotnictví nařídilo pracovní povinnost.
  • Omezení shromažďování na 6 osob, a to jak venku, tak ve vnitřních prostorech. Výjimku mají zasedání orgánů státní správy či Parlamentu.
  • Roušky povinné na zastávkách veřejné dopravy, tedy i na nástupištích, čekárnách a přístřešcích. Nařízení začne platit od půlnoci 13. října do odvolání.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..