Právě si prohlížíte Vltavská filharmonie vznikne podle dánského návrhu

Nejsledovanější architektonická soutěž v Česku má od úterního večera svého vítěze. Je jím dánské studio BIG, v současnosti jedno z nejúspěšnějších architektonických studií s realizacemi po celém světě. Jejich návrh slibuje nejen kvalitní prostor pro koncerty ve třech sálech, ale také kvalitní veřejný prostor svého okolí a smysluplné dopravní řešení.

Vítězný návrh, který byl v úterý večer odhalen v Centru architektury a městského plánování (CAMP), pochází z dílny renomovaného dánského studia BIG. Autoři Bjarke Ingels a Brian Yang se při řešení vypsaného zadání museli potýkat jak s problematikou koncertních sálů, tak s okolím stavby, konkrétně složitou dopravní situací, množstvím výškových úrovní, které stoupají směrem od řeky, a také nefunkčními a strádajícími veřejnými prostory. Všechny tyto problémy museli skloubit tak, aby výsledek působil samozřejmě a elegantně.

Řešení, se kterým studio BIG přišlo, poskytuje v interiéru dostatek prostoru pro tři koncertní sály, hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny. Zároveň věnuje sklonité střechy veřejně přístupnému prostoru, který tak z náměstí umístěného před budovou ve volných serpentinách stoupá až na vrchol, ze kterého se nabízí výhled na starou Prahu. Podlouhlé linie serpentin se znovu opakují při sestupu na náplavku, která se rovněž promění.

Co se týče veřejných prostor obklopujících budoucí filharmonii, návrh počítá s pestrou nabídkou. Směrem na východ se rozprostře městský park, na jižní straně se návštěvníci po rampách dostanou k řece, na západu vznikne nové náměstí a severně od budovy bude navazovat nová zástavba městské části Bubny-Zátory. Právě proměna současného brownfieldu, který se v lokalitě nachází, zapojí novou filharmonii do tkáně města a zajistí velký přísun návštěvníků.

Podle aktuálních plánů, které pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil během úterního představení, by měla výstavba začít v roce 2027 a první koncert by se mohl odehrát v roce 2032. Dle Institutu pro plánování a rozvoj (IPR) náklady na výstavbu přesáhnou 6 miliard korun. Počítá se i s dalšími investicemi pro úpravy okolí.

Vítězný návrh a jeho podrobnější plány je možné vidět od 19. května do 30. června přímo na místě budoucí stavby u metra Vltavská. Součástí budou i komentované prohlídky a další akce. Umístěn tu bude do 27. května i informační kontejner, ve kterém budou zodpovězeny dotazy ohledně projektu. V režii CAMPu se zde budou konat i komentované procházky a koncerty.

Petr Pelech

Jsem student architektury a urbanismu na Technické Univerzitě v Liberci. Kromě architektury, které je ve středu mého zájmu, se rovněž zajímám o kulturu a umění ve všech jejích projevech. Taky rád chodím na pivo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..