„Rád jsem si četl týdeník Respekt, ale bylo tam pro mě spoustu nových jmen, která jsem si nedokázal hodnotově zařadit. Říkal jsem si, že by bylo skvělé, kdyby byla nějaká pomůcka, díky které bych se lépe vyznal ve jménech, která slýchám ve veřejném prostoru. Začal jsem přemýšlet, že by bylo fajn takový web vytvořit. Spojil jsem se s kamarádem Maxem, který do politiky vidí mnohem víc než já. On vymyslel, že to uděláme na senátní volby, protože obepisovat nějakých 2000 českých politiků nebylo reálné,“ říká jeden ze zakladatelů projektu Názory politiků Vojta Hlavenka.

„Základem našeho webu je takzvaný volební rádce, který lidé vyplní a ten jim potom nabídne list kandidátů seřazených podle shody, což není nic nového. My navíc nabízíme to, že si lidé můžou každého kandidáta rozkliknout,“ popisuje princip webu Vojtěch Hlavenka.  Po rozkliknutí se objeví profil daného kandidáta, díky kterému si o něm lidé mohou udělat přesnější obrázek. V krátké informativní části naleznou kandidátovu fotografii a několik základních informací o něm.

Dále mají prostor přidat informace ke svému profilu i samotní kandidáti. Mohou tam napsat o své předchozí kariéře a studiu, čemu by se chtěli v politice věnovat nebo mohou informovat o věcech, které považují za svůj úspěch. V neposlední řadě má každý politik možnost doplnit své odpovědi ano nebo ne ve volebním rádci komentářem. „Jsme si vědomi, že shoda v kalkulačce je jedna věc, ale lidem potom vyjdou dva až tři kandidáti, se kterými se shodují přibližně stejně a musí se mezi nimi rozhodnout. Právě při rozhodování si lidé mohou kandidáty projít detailněji,“ říká Vojta Hlavenka.


Projekt Názory politiků vznikl před volbami do Senátu v roce 2020, kdy byli jeho zakladatelé Vojta Hlavenka a Max Onderka ve druhém ročníku na gymnáziu. Od roku 2020, kdy projekt spustili, se věnovali všem volbám do Parlamentu, na přípravě těch letošních se už podílí širší tým 15 studentů. Podle zakladatelů projektu navštívilo od jeho vzniku jejich stránky přes 100 000 lidí.


„Teď přemýšlíme nad prezidentskou volbou, ale zatím moc nevíme, jak ji dokážeme uchopit. Naše práce a to, v čem jsme výjimeční, je sběr dat a že to pokrýváme tak detailně a obsáhle. V momentě, kdy kandidátů bude třeba šest, tak obdobných rádců bude milion, takže se bojím, že u těch prezidentských voleb bychom nabídli totéž co ostatní.

Myslím si, že naše hlavní pozice je u voleb do Poslanecké sněmovny a Senátu. V těch bychom chtěli pokračovat. Za tu dobu, kdy to děláme, však vzniklo několik projektů, které se u nás inspirovaly, takže je možná na čase se zase posunout o level výš a vymyslet, jak lidem pomoci ještě jednodušeji a zároveň dostatečně komplexně, protože ta volba není jednoduchá,“ dodává Vojta Hlavenka na závěr.

Anna Dostálová

Šéfredaktorka a studentka 4. ročníku gymnázia původně z Chomutova. Jsem velký fanoušek kinematografie, ráda čtu a objevuji nová místa. Nejvíce píši o kultuře a občas přispěju komentářem i do jiné rubriky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..