VOLBY 2020 | Seriál rozhovorů Studentských listů s mladými lidmi, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a rozhodli se kandidovat v krajských volbách.

V sérii exkluzivních rozhovorů s nejmladšími kandidáty do krajských zastupitelstev pokračujeme s osmnáctiletým Danielem Havlíkem, kandidátem společné koalice KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých kandidátů do Libereckého kraje. Jaké jsou jeho motivace, plány a co znamená kandidatura pro jeho dosavadní činnost pro Milion chvilek pro demokracii?

Dane, celkem dobře si pamatuju moment, kdy jsi oznámil, že vstupuješ do politiky. Mě to tehdy zaujalo, protože jsem si do té doby vůbec neuměl představit, že někdo z mých vrstevníků bude kandidovat. Proč se tedy někdo v 18 letech rozhodne vstoupit do politiky?

Jako mladší jsem žádné takové sny rozhodně neměl, ale řekněme, že jsem k tomu dospěl po zhruba šesti letech, co se o politiku aktivně zajímám. Jsem idealista, takže když se mi něco nelíbí, snažím se jen nepřihlížet, ale aktivně se tomu nějakým způsobem postavit. To zároveň souvisí s tím, proč jsem v Turnově, kde odmala žiji, pořádal poslední cca tři roky demonstrace proti současnému premiérovi a mnohým negativním vlastnostem a praktikám, které jsou v české politice přítomny. Může to být pro někoho možná humorné, ale snažit se změnit svět k lepšímu je něco, co mě opravdu naplňuje. S aktuální politikou nejsem spokojen, je plná populismu, extrémů, bizarností a lidí, kteří tam mnohdy vstupují především kvůli svým osobním ambicím a budoucnost naší země je u nich až druhořadá. K myšlence abych kandidoval mi zároveň pomohlo mnoho lidí, kteří se mě na mé bližší zapojení do politiky vyptávali a případně mi vyjadřovali jejich podporu. Toho si samozřejmě moc vážím a beru to jako určitý závazek.

Proč zrovna krajské volby?

V mých očích jsou všechny volby důležité a i v krajské politice vidím nedostatky. Osmnáct mi bylo teprve koncem dubna, takže to je pro mě vlastně první možná příležitost kandidovat. Když jsem dostal možnost být na společné kandidátce, která vzešla ze spojení TOP 09, KDU-ČSL a mnohých nezávislých osobností, využil jsem jí a být s danými lidmi na jedné kandidátce je pro mě čest.

Jak už jsem zmínil, jsme společnou koalicí parlamentních stran TOP 09, KDU-ČSL a dalších nezávislých osobností. Já jsem jeden z těch nezávislých kandidátů. Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně, dobrým místem pro život. Spojujeme síly, chceme spojit hlasy voličů a posílit liberální instituce. Jsme jediní, kteří vyslyšeli přání veřejnosti a dokázali jsme na jednu kandidátku spojit nejen strany, ale i nezávislé kandidáty. Jsme lidé, kteří vsází na slušnost, bezúhonnost a morální odpovědnost.

Je pravda, že podle studentských voleb na gymnáziích a volebních průzkumů u nejmladších voličů je tou „stranou mladých” bezkonkurenčně Česká pirátská strana. Čím tedy mladé oslovuje tvoje uskupení?

Jednoduše tím, že máme realistickou a srozumitelnou vizi do budoucnosti, komplexní volební program a zkušené osobnosti, které dokáží prosadit zodpovědnou politiku, která je dlouhodobě udržitelná a právě na budoucí generace myslí, dovolil bych si říci, prioritně.

Je jasné, že zejména v těchto volbách tak trochu dominují také celorepubliková témata, mluví se o nich jako o generálce před těmi sněmovními, ale přesto jsou tu ta krajská, komunální témata. Jaké jsou ta tvoje? Co trápí tvůj kraj a na co by ses soustředil?

Hlavním tématem je pro nás životní prostředí a náš lídr kandidátky Jiří Klápště, vedoucí CHKO Český ráj je pro dané téma expert, takže to není žádné plácnutí do vody kvůli hlasům. Rozhodně bych se soustředil na řešení sucha a adaptaci Libereckého kraje na změnu klimatu, zajištění dostatečných zdrojů pitné vody nebo na boj proti prohloubení hnědouhelného dolu Turów. Mezi další, pro nás zásadní témata, patří doprava, s tím související obchvaty měst a obcí, aby kamiony nejezdily přes centra a lidé mohli bezpečně a zdravě žít, nebo zrychlení železničního spojení na trase Liberec – Praha. Dále bychom chtěli podporovat živnostníky, místní malé a střední společnosti či regionální zemědělce a potravináře. To jmenuji pouze malou část, na stránkách spolecneprolibereckykraj.cz je dostupný celý náš program, který si může každý bod po bodu projít.

„Může to být pro někoho možná humorné, ale snažit se změnit svět k lepšímu je něco, co mě opravdu naplňuje”.

Ty se už dlouho významně podílíš na občanské společnosti (právě v podobě občanského spolku Milion chvilek pro demokracii), teď navíc aktivně vstupuješ do politiky. Přesto myslím, že to není u tvých vrstevníků zrovna obvyklé. Vyhýbají se mladí politice?

Myslím, že se to během poslední doby i díky občanskému spolku Milion chvilek mírně zlepšilo, ale bohužel, mnohdy se jí vyhýbají nebo mladé lidi nezajímá. Ovšem z větší části to i chápu.

Proč tomu tak podle tebe je a co s tím?

Politika sama o sobě úplně atraktivní není, to si přiznejme. Sám občas potřebuji vypnout a jdu na kolo nebo jedu do hor. Je to hlavně o tom, že bychom se o politické dění měli zajímat ve vlastním zájmu. Neměli bychom za sebe nechat rozhodovat jen druhé, navíc i v naší ústavě je přeci uvedeno, že lid je zdrojem veškeré státní moci. Zdrojem moci nejsou ti u moci, ale úplně všichni. Každý z nás, každý den. Zodpovědnost za vývoj společnosti tak neseme my všichni. Mnohdy to mladým lidem znechutí třeba rodiče, a tak se o to poté nějak více „radši” nezajímají. V mých očích je potřeba mladým lidem politiku primárně více přiblížit, začít můžeme třeba na sociálních sítích, kde například Dominik Feri odvádí skvělou práci a na Instagramu ho tam sledují již statisíce mladých lidí.

„Zdrojem moci nejsou ti u moci, ale úplně všichni. Každý z nás, každý den. Zodpovědnost za vývoj společnosti tak neseme my všichni”.

Pokud by se ti podařilo do politiky skutečně vstoupit, znamená to pro tebe konec v Milionu chvilek?

Jako člen a organizátor jsem již de facto skončil. Tím, že kandiduji, byť jako nezávislý, jsem musel opustit Milion chvilek, jelikož je to neslučitelné. Tento spolek je nadstranický a ve chvíli, kdy se chcete angažovat politicky, z něj musíte odejít. Bylo pro mě ale velice přínosné být součástí tohoto uskupení skvělých a aktivních lidí a vždy na tuto životní etapu budu vzpomínat jen pozitivně.

Děkuju za rozhovor.

Také děkuji za rozhovor a pokud mohu něco čtenářům vzkázat: „Jděte k volbám!“

Autor úvodní fotky: Martin Moucha

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..