VOLBY 2020 Seriál rozhovorů Studentských listů s mladými lidmi, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a rozhodli se kandidovat v krajských volbách.

Matěj Hrabálek je 20letý student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na VUT v Brně. Vedla studia se ovšem poněkud netypicky věnuje politice. V krajských volbách v Jihomoravském kraji figuruje na 43. místě kandidátky ODS, které je zároveň členem. Také již druhým rokem vede regionální buňku mládežnické organizace Mladí konzervativci v Brně. Proč podle něj není ODS pro mladé lidi „in”? Co ho přivedlo k zájmu o politiku? A je podle něj důležité, aby se mladí lidé politicky angažovali? 

V krajských volbách kandiduješ za ODS. Proč zrovna ODS?

ODS je mi blízká už od té doby, co sleduji politické dění. Hned po svých osmnáctých narozeninách jsem do ní vstoupil. Je to jediná strana v Česku, která prosazuje konzervativní politiku a volnotržní ekonomiku. Za jinou stranu bych kvůli svému přesvědčení ani kandidovat nemohl.

Proč ses rozhodl kandidovat zrovna v krajských volbách?

Byl jsem k tomu vyzván spolustraníky a rozhodl jsem se, že splatím jejich důvěru. Krajská politika je sice pro veřejnost nezajímavá, ovšem hejtmanství a krajský úřad mohou výrazně ovlivnit naše životy, i když většinou nepřímo. Chci, aby kraj nebyl nějakou brzdou v rozvoji obcí, ale aby jim naopak pomáhal. Jižní Moravu dlouhodobě trápí špatná průjezdnost obcemi, nedodělaná dálnice na Vídeň, ale i sucho. A to vše se pod naším vedením může změnit.

Jsi také člen Mladých konzervativců (MK), dokonce vedeš jejich organizaci v Brně. Co tě vedlo k tomu, angažovat se prostřednictvím této mládežnické organizace?

Do MK jsem vstoupil ještě dříve než do ODS. Původně jsme byli pouze parta kamarádů, kteří v hospodě probírali aktuální politické dění, poté jsme se ale začali angažovat více a já se pak stal předsedou. Nyní pořádáme různé besedy s politiky z ODS, pomáháme ODS na kampaních nebo jezdíme na zahraniční konference jiných pravicových stran, já byl loni například v Maroku nebo v Řecku. Stále jsme ale především skvělý kolektiv.

Co tě přivedlo k zájmu o politiku?

Nespokojenost s vývojem situace po roce 2013 a také četba knih, které mě nutí přemýšlet o tom, jak by měl vypadat můj ideální svět. To je sice spíše filosofické hledisko, nejde jej ale realizovat jinak než prostřednictvím politiky. Můj ideální svět vyznává dvě základní hodnoty, svobodu a kapitalismus. A ty může v českých podmínkách, jak se ukázalo, realizovat jen a právě ODS. Není tak divu, že jsem se začal angažovat více a více.

Proč si myslíš, že je důležité, aby se mladí lidé politicky angažovali? Co můžou mladí dát politice?

Nemyslím si, že je důležité, aby se zrovna mladí lidé politicky angažovali. Každý musí zvážit sám, zda to pro něj má smysl, nelze do toho nikoho nutit. Já osobně zastávám názor, že vrcholné funkce mají zastávat lidé se skvělou politickou, ale i profesní kariérou. Mladí můžou dát ale politice zejména elán a nadšení, což je ve volební kampani mnohdy k nezaplacení. Nesmí to ale přerůst v agresivní aktivismus

Proč si myslíš, že se ovšem mladí lidé většinou o politiku nezajímají a málokdy se politicky angažují? 

Nepřekvapuje mě to a vlastně je to možná i v pořádku. Mládí není o tom se politicky angažovat, ale užívat si nejlepší léta ve svém životě. A nás, kteří se angažujeme, to zkrátka baví, stejně jako ostatní lidi baví jiné věci. Myslím si ale, že by měl každý mladý občan alespoň před volbami věnovat trochu času politice, přečíst si například programy různých stran a poté přijít k volbám. Volit je podle mého názoru morální povinnost každého občana.

O ODS se většinou říká, že je to spíš jakási strana ekonomicky aktivních lidí ve středním věku. Co vedlo tebe, jako mladého člověka, vstoupit do ODS?

Prosazujeme pravicové myšlenky a není divu, že to láká zrovna ekonomicky aktivní lidi ve středním věku. Oni totiž pociťují regulace, vysoké zdanění a byrokracii nejvíce. Mladí lidé preferují spíše liberální levici, důchodci zase tu tradiční levici. Určitě to ale nejde takto jednoznačně přiřadit, každý člověk je jedinečný. Pro mě osobně je ale ekonomický liberalismus spíše morální hodnotou. Jízdné zadarmo se mi může líbit, ale vím, že to morálně není v pořádku, protože to stejně platí někdo jiný. A já si zkrátka nemyslím, že by měl být člověk trestán v podobě vysokého zdanění za to, že je pracovitý. A to i přesto, že já sám jsem momentálně v pozici, kdy neplatím daň z příjmu, užívám si studentských výhod a slev a tak podobně.

Co můžou občanští demokraté nabídnout mladým lidem?

To, co všem ostatním voličům. Naše ideologie je pro všechny stejná. Mladí lidé sice často preferují jiné strany, ale já znám hodně mých vrstevníků, kteří volí ODS. Jsou to mí přátelé z Mladých konzervativců i ze strany, ale během kontaktní kampaně jsem se stýkal i s dalšími lidmi, kterým je pravice blízká. Je pravda, že mladí preferují spíše levicově liberální strany, ale voličskou podporu má ODS i mezi studenty.

Proč se podle tebe ODS ani pod charismatickým lídrem Petrem Fialou nedaří být velkou stranou se širokou voličskou podporou jako v minulosti?

Stále jsme velkou stranou. Jsme lídři opozice, máme několik primátorů velkých měst (třeba Markéta Vaňková v Brně nebo Martin Baxa v Plzni) a v posledních dvou celostátních volbách (do Poslanecké sněmovny 2017 a do Evropského parlamentu 2019) jsme skončili vždy druzí, máme předsedu Senátu (Miloše Vystrčila – pozn. red.). Samozřejmě ale chceme být od příštího roku hlavní vládnoucí stranou. Bych byl rád, kdybychom opět získali 35 %, ale recept na to neznám. Bohužel.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..